Duben 2013

Ksukol ocasatý

28. dubna 2013 v 14:57 | Skříteček2 |  Fauna Afriky
Jsem si moc dobře vědoma neaktivity klubu. Zajímalo by mě, kolik lidí si vůbec nového článku všimne. Je mi to moc líto, ale takhle už to na internetu chodí. Zrovna dneska jsem si vzpomněla na článek, který je na mém blogu už skoro rok. Pojednává o přízraku madagaskarských lesů. Někdy v budoucnu sem zase něco možná přidám. A už dost keců, pusťte se do čtení a odhalování záhad o tomto zvířeti, které mě naprosto uchvátilo.

V madagaskarských lesích se vyskytuje poloopice, která svým vzezřením nahání strach nejen domorodcům. Jedná se však o neškodné a nevinné stvoření, které je zatracováno pro svůj vzhled. Dokonce i ostatní zvířata před ním většinou utíkají, což mu přidává na mysterióznosti.


Ksukol ocasatý, přezdívaný také Aye-Aye nebo He-he, je největší noční poloopicí světa. Strach v lidech vzbuzuje svými dlouhými a kostnatými prostředníčky. Pro svou nedostatečnou tepelnou izolaci jsou prsty ksukola v klidovém režimu chladné. Když se však zvíře vydá na lov, teplota prstu stoupne téměř o šest stupňů. Vědci jsou přesvědčeni, že se jedná o úsporu energie. To pánům vědcům nevyvracím, ale je dost možné, že nárust teploty prstu má více než jen jednu výhodu; připadá v úvahu zvýšení citlivosti jeho receptorů vnímajících vibrace.
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_