Prosinec 2011

Tichá noc na africký způsob

23. prosince 2011 v 16:34 | Lai |  Historie
Ačkoliv jsou Vánoce původně svátkem evropským, společně s křesťanskou vírou se rozšířily prakticky do všech koutů světa. V těchto zemích nemohla vzniknout domácí vánoční kultura, neboť byla tradice vystavěna na umělém základě.
Zapeklitou hádanku, jak přiblížit čtenářům Vánoce na africký způsob, se nám však nakonec podařilo úspěšně vyřešit.
Nejznámější koleda na světě, Tichá noc, byla přeložena celkem do 142 světových jazyků, a to včetně těch afrických. Náš vánoční speicál vám nabízí možnost zapět si vánoční koledu po africku!

Sen safari

20. prosince 2011 v 15:25 | Lai |  Literatura
Název: Sen safari
Autor knihy: Josef Vágner, Zdena Vágnerová
Spoluautoři: žádní
Nakladatelství: Kruh
Žánr: biografie, odborná literatura /naučná/, cestopis
Obrazová příloha: ano (fotografie: autor Z. a J. Vágnerovi)

Klubová anotace:
Poutavá kniha o 245ti stranách líčí radosti i strasti, jimž musejí čelit manželé Vágnerovi v průběhu svého pobytu na černém kontinentu. Zde vykonávají práci povahy takřka románové - jejich úkolem je odchyt africké zvěře pro chovatelské potřeby zoologických zahrad. To, že praxe zproštěná snílkovských ideí zdaleko tak růžová není, ve svých úvahách pragmaticky potvrzuje Josef Vágner.
Sen safari není typickou beletrií; jedná se o knižní vydání společného deníku obou manželů. Tento fakt jednoznačně vdechuje dílu originálnější ráz, stinnou stránkou je však to, že čtenář brzy strácí přehled o aktuálním vypravěči dění.
Jelikož zápisky původně nebyly určeny veřejnosti a sloužily pouze jako osobní poznámky, mohou se chvílemi zdát všední a poněkud nudné. Přesto se z většiny jedná o kvalitní, čtivý text.
Příběh se skládá ze tří částí, z nichž každá popisuje jednu expedici:
Safari I: Uganda, 1967-1968
Safari II: Uganda, 1968-1969
Safari III: Uganda, 1969-1970
(Cca polovinu publikace tvoří fotografický materiál nasbíraný v doběbě jednotlivých expedic. Snímky jsou informativního hlediska poučné a svým obsahem dozajista unikátní.)

Vágnerovi Zdena a Josef: Sen safari
Foto: zdroj
Osobní hodnocení: 8/10
(Pozn.: Kniha má starší datum vydání (1971), proto doporučuji při jejím případném shánění projít spíše antikvariáty.)


Ukázka z díla:

28. prosince
Ještě za šera vyjíždíme do stepi, budeme filmovat. Jsou zde stovky a stovky zvířat. Chybí mně antilopy losí a kaferští buvoli. Nemůžeme je nalézt, přestože jsme najezdili noho mil. Vracíme se trochu mrzutí.
29. prosince
Čeká nás velká túra - Mwanza Bukoba - 280 mil po neznámé cestě. Asi 15 mil za Mwanzou je převoz přes zátoku. Je zde spousta lidí. Zblízka vidíme "černou bídu". Děti mají záněty očí, jsou hubené, v roztrhaných cárech. Jsou neobyčejně hodné, zdají se mi daleko vyspělejší než naše. To je vidět i po cestě. Stáda koz, ovcí a krav pasou děti vysoké sotva jako malá domácí koza - pasáček stojí důležitě opodál stáda v roztrhané košilce, opírá se o hůl, usmívá se velkýma očima, mává na pozdrav. Černošské děti jsou krásné.
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_