Září 2011

Rubikon černých dívek

17. září 2011 v 20:42 | Lai |  Literatura
Český název: Rubikon černých dívek
Originální název: Rubikon czarnych dziewczat a Maska niama-niama
Autor knihy: Bogdan Szczygiel
Spoluautoři: žádní
Nakladatelství: Panorama
Žánr: cestopisná literatura
Obrazová příloha: ano (fotografie: autor, V. Plešinger, G. Lupczik)

Klubová anotace:

Poutavě a dramaticky, avšak pravdivě a s profesním nadhledem. Takový je styl polského lékaře Bogdana Szczygiela, který vstoupil v povědomí evropských čtenářů svým strhující pojednáním Rubikon černých dívek.
V knize dokumentaristicky pojednává o lékařské praxi v Africe, představuje profesní i morální úskalí svého zaměstnání a zároveň čtenáři líčí průběh nejzajímavějších a nejčastějších chorob.
V jiných pasážích naopak lékařskou vědu a její teorii ponechává stranou a slovo předává své velmi osobité stránce amatérského dobrodruha. S věcností, přímostí, ale občas i humornou nadsázkou vypráví o každodenních příbězích, které se přihodily během jeho osmiletého pobytu v Africe.
Kniha imponuje velkou čtivostí, překypuje vzušujícími poznatky a novými informacemi (od medicíny a mikrobiologie až po africkou společnost a kulturu) - a jako každý správný cestopis občas působí, že čtenáři běhá mráz po zádech (a to zejména při líčení děsuplných kmenových rituálů či nebezpečných lovů na krajtu).
Autor má nezaměnitelný a osoblivý styl. Proto - a pro řadu dalších důvodů - by Rubikon černých dívek neměl chybět v knihovně žádného nadšence pro Afriku...
Osobní hodnocení: 10/10

Krátce o autorovi:

Jméno: Bogdan Szczygiel (čes. překl.: Bohdan Stehlík)
Životní data: 1928-1986

Počátkem své medicínské praxe v Africe vykonával v Alžírsku práci vedoucího lékaře týmu Mezinárodní organisace pro civilní službu (International). Později se usadil v Nigeru, kde mimo jiné působil jako presidenstký poradce pro zdraví. Dále řídil a vedl mnohé projekty a organisace lékařské i obecně výzkumnické povahy. Jeho životní vášní bylo africké umění, které aktivně sbíral a jemuž věnoval i Afrikanologické museum v rodném Olkuszu.

Z afrického bájesloví - Riki-tiki-tawi

15. září 2011 v 0:00 | Lai |  Legendy
Africké pohádky, legendy a bajky v sobě skrývají velkou moudrost a poučení. I pro ty z nás, kteří již dětským střevíčkům odrostli, tak budou zajímavou, poučnou a inspirující četbou. Vypravěčům se v nich daří skloubit směsici laskavého humoru, zábavné nadsázky a hluboké moudrosti.

Anotace: V evropských bajkách představuje liška vzor mazanosti, důvtipnosti a protřelosti. Oproti tomu v afrických povídkách roli bystré a podšité šelmy ztvárňuje promyka ichneumon (latinsky Herpestes ichneumon) neboli v místním dialektu Riki-tiki-tawi.
Promyk existuje v celé Africe na několik druhů. Obecně vzato se jedná se o drobného masožravce velikosti kočky (až 60cm) s dlouhým ocasem.
Kabundži (čili konžská promyka) je proslulá svou chytráckou rafinovaností a chrabrou odvahou. Je to "liška a lev v jedné osobě," jak ji popsal polský lékař a publicista Bogdan Szczygiel. A právě o ní pojednává tato bajka...

Herpestes edwardsi - promyka mungo


Citáty Afričanů

12. září 2011 v 14:36 | Lai |  Literatura
Evropa je povážována za kolébku světových intelektuálů. Mateřským kontinentem mnoha erudovaných myslitelů je ovšem také Afrika.
.
Řazeno dle národností (podle abecedy)

- Búrové:

Autor: Koos de la Rey
Výrok: Lev, i když je loven, může také lovit.

- Ghaňané

Autor: Kofi Annan
Výrok: Žádný národ se nemůže zabezpečit proti hledání způsobu vlastní nadvlády nad ostatními.
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_