Projekt K.A. - 5/5 - závěr

14. července 2011 v 15:25 | Lai |  Státy

Vlajky afrických států,

sekce jižní Afrika

Angola

vlajka Angola
Význam vlajky: Červená barva na horním vodorovném pruhu symbolizuje krev prolitou v boji za nezávilslost, černá barva na dolním vodorovném pruhu symbolizuje černý kontinent. Ústřední symbol ozubeného kola, mačety a hvězdy, který připomíná symbol Svazu sovětských republik, značí dělnictvo.

Botswana

vlajka Botswana
Význam vlajky: Voda má nesmírný význam pro botswanskou národní identitu. Modrá barva listu vlajky tedy představuje vodu, přesněji vzato déšť, a zároveň upímáná na národní motto "Pula", čli "Nechť padá déšť".
(Pozn. aut.: Typickým botswanským pozdravem v místním jazyce sečwana je "Goroga la pula", "Vítej, kdo s deštěm přicházíš", a také platidlo se nazývá "Pula" neboli "vláha". Botswaňané vyznávají nauku o vztahu vody a člověka. Většinu státního území pokrývá vodstvo a prší zde časteji než v ostatních zemích.)
Černý pás s bílým rámováním reprezentuje zebří pruhy, neboť zebry jsou štítonoši státního znaku, a vyjadřuje harmonii obou ras - černé a bílé.

Jihoafrická republika

vlajka Jihoafrická republika
Význam vlajky: Pro souhrnnou kombinaci všech barevných prvků neexistuje žádná symbolika, jednotlivá barevná seskupení znamenají:
Červená, bílá a modrá jsou barvami Kanady a Spojeného království - oba tyto státy se podílely na kolonizaci území Jižní Afriky
Černá, žlutá a zelená přísluší ANC, hnutí odporu proti rasistickému režimu.

Lesotho

Vlajka Lesotho
Význam vlajky: Modrý horní pruh, bílý prostřední pruh, zelený dolní pruh a basutský klobouk veprostřed symbolizují mír. Basutský klobouk, typický znak Lesotha, získal svůj název dle dřívějšího názvu země (Basutsko ) - současné jméno státu, Lesotho, v překladu znamená "země těch, kteří mluví jazykem Sotho".
Modrá barva horního pruhu značí oblohu a déšť, bílá barva prostředního pruhu mír a zelená na spodním pruhu zemi. Na dřívější verzi vlajky se objevovalá též červená, která znamenala víru.
Umístění klobouku, ústředního znaku vlajky, do bílého pruhu, jenž reprezentuje mír, je tedy logickým počinem, který dodává celé vlajce mírový ráz.

Madagaskar

vlajka Madagaskaru
Význam vlajky: Vychází z vlajky domorodého kmene Hovo. Bílá barva levého svislého pruhu znamená čistotu ideálů, červená barva pravého horního pruhu nezávilost, zelená naději a zdárnou budoucnost.
Zelená zároveň symbolizuje pobřežní obyvatelstvo, kdežto bílá se pojí s knížecím rodem Volafotsů a červená s rodem Volamenůze.

Malawi

Vlajka Malawi
Význam vlajky:
Starší verze (viz obrázek): V horním černém pruhu se nachází slunce o jednatřiceti paprscích, symbolizující úsvit nezávilosti a naděje. Černá značila malawský lid, rudá oběti za svobodu a samostatnost, zelená přírodu.
Nová verze: Pořadí pruhů je změněno na panafrické, rudé slunce je vystřídáno bílým, které se nyní nachází v prostředním pruhu a je celé. Vyjadřuje tak ekonomický růst.

Mauricius

vlajka Mauricius
Význam vlajky: Barvy všech horizontálních pruhů mají typický panafrický význam:
- Červená - mučednická oběť za nezávilost
- Modrá - moře, přesněji Indický oceán
- Žlutá - záře a světlo naděje nezávilosti
- Zelená - vegetace

Mosambik

Vlajka Mosambik
Význam vlajky: Zelená barva na horním horizontálním pruhu reprezentuje přírodní bohatsví, žlutá nerostné bohaství, černá "černý kontinent", červená na žerďovém klínu snahu o dosažení nezávislosti.
Žlutá hvězda představuje lidskou solidaritu a solidaritu společenských ideí země.
Kniha značí vzdělání, motyka rolníky a zemědělství a AK-47 (Kalašnikov), zkřížený s motykou, odhodlání mosambického lidu pozvednout zbraň v obraně své vlasti. (Mosambik je držitelem světového unikátu - je jedinou zemí, která má ve své vlajce moderní střelnou zbraň.)

Namibie

Vlajka Namibie
Význam vlajky: Barvy vlajky pochází z hnutí SWAPO (Organizace lidu jihozápadní Afriky) a jsou i typickými barvami dominantního etnika Ovambos. Slunce v levém horním rohu má patnáct paprsků.

Reunion

... dosud nemá samostatnou vlajku, jako oficiální slouží vlajka francouzská:
vlajka Francie
O vlajce Reunionu se dosud rozhoduje - zde některé z návrhů:

Návrh Vexillological Association of Réunion

Svazijsko

vlajka Svazijsko
Význam vlajky: Červená barva značí bitvy, modrá barva mír a stabilitu a žlutá barva zdroje bohatství Svazijska. Emasočský štít s bidlem a dva oštěpy symbolizují ochranu před nepřáteli. Černá a bílá strana na štítu poukazují na harmonii černého a bílého obyvatelstva země.

Zambie

vlajka Zambie
Význam vlajky: Nad svazkem tří pruhů se nachází oranžový orel s rozepjatými křídly, který představuje schopnost obyvatelstva povznést se nad potíže státu. Barvy mají běžný panafrický význam: zelená - přírodní bohatství, červená - boj za nezávislost, černá - černý lid země, oranžová - nerostné bohatství.

Zimbabwe

vlajka Zimbabwe
Význam vlajky:

a) Oficiální význam jednotlivých barevných prvků:

Zelená - zemědělství a venkovská oblasti
Žlutá - minerální bohatství
Červená - krev prolitá během válek
Černá - kulturní dědictví a domorodá etnika původních Afričanů
Bílý trojúhelník - mír
Zimbabweský pták - národní symbol Zimbabwe (více viz dole)
Rudá hvězda - revoluční boj za osvobození, mír a naděje národa a přání štastné budoucnosti (+ socialistický program ZANU-PF)

b) Symbol ptáka v žerďovém klínu (mj. státní symbol) představuje sošku, která byla nalezena u zřízeniny Great Zimbabwe. Pták tedy reprezentuje historii země.

Autor projektu: Lai
 


Komentáře

1 sarafína sarafína | 14. července 2011 v 23:55 | Reagovat

K Angole- to značí dělnictvo? Ale já myslela, že půl měsíc a hvězda je Islám :-? :D

2 Lai Lai | E-mail | Web | 15. července 2011 v 12:58 | Reagovat

[1]: Ano, Sarafi, máš pravdu: vysvětlím Ti to:
Půlměsíc a hvězda jsou skutečně symboly islámu, ale zakreslují se určitým způsobem. Hvězda má například stanovený počet cípů. Hvězda na vlajce Angoly neodpovídá počtem cípů islámské hvězdě, takže značí něco jiného.
Ale jsem tuze ráda, že jsi tak pozorná a všimla sis toho ;)

3 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 16. července 2011 v 9:55 | Reagovat

Ten botswanský pozdrav je mi nějaký povědomý, nebyl náhodou tady na K.A. v Pátečních lekcích?

4 Lai Lai | E-mail | Web | 16. července 2011 v 15:14 | Reagovat

[3]: Byl. Bystrá hlavička :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_