Únor 2011

Skřítečkův příběh → V zajetí

21. února 2011 v 13:56 | Skříteček2 |  Klub
Na začátek: Má to být psané z pohledu medojeda. Bohužel, ta povídka není ono. Prostě to nějak nesedí...

Probudil jsem se. Oči jsem měl zalepené ospalkami, přesto jsem před sebou uviděl řadu svislých sloupů. A za nimi…za nimi se pohybovaly zvláštní bytosti. Měly čtyři končetiny, ale pohybovaly se jen po dvou. Velice zvláštní…Začínají se mi klížit oči a….
Konečně jsem se probral a cítil se dobře. Jejich jedy zřejmě přestaly účinkovat. Rozhlédl jsem se kolem sebe. Pode mnou byl beton a vedle mne hromádka masa. Vděčně jsem ji zhltal a zatoužil po mém domově. Bylo tam nádherně, teplo, slunce svítilo, pobíhala tu všechna možná zvířata. U řeky se vyhřívali krokodýli a ve vodě se pásli hroši. Často jsem se k řece chodívával napít. Samozřejmě v noci, my medojedi jsme noční šelmy. Musel jsem si vždy dávat pozor na lvy, hyeny, psy hyenovité, šakaly a spoustu dalších nebezpečenství. Jenže jednou, asi jsem nebyl dost opatrný, mne hyeny ucítily. Pak už to šlo ráz na ráz. Hrozně to tenkrát bolelo. A pak jsem se ocitl tady, na tomto zvláštním místě. Teskním po mé družce a doufám, že se jednou vše v dobré obrátí a budu zase volný. Doufám, že to bude už brzy..
Ubíhaly dny, týdny, měsíce a stále jsem zde. Každý den jsem vítal svou ošetřovatelku když mi přinášela potravu, každého kdo k mé kleci zavítal jsem oblíznul tak, jak jsem to viděl u čtyřnohých tvorů, kteří ti dvounozí chovali. A myslím, že jsem se jim možná zavděčil. Přišel jiný dvounožec, než ti, které jsem až dosud vídal a otevřel dveře mého příbytku. Hrubě mne vytáhl z mé skrýše a nacpal do jakési bedny. Pak už si toho moc nepamatuji, myslím, že mi zase dali tu drogu. Ale důležité je, co bylo když jsem se probudil.
Byl jsem doma…


Páteční lekce afrických jazyků - 3. díl

18. února 2011 v 10:35 | Lai |  Jiná kultura
Páteční lekce afrických jazyků - 3. díl 

Lekce třetí - svahilština - vlastnosti a podstatná jména 1


Z vlastní iniciativy početné čtenářské základny, která ve valné míře projevila zájem o výuku svahilštiny, vnikl na těchto stránkách zbrusu nový seriál, zaměřený na základní (i vedlejší, leč zajímavé) fráze afrických jazyků, které je dobré si osvojit. 
Každý týden Vás čeká celkem jedenáct zajímavých frází či slovíček, která jsou výsledkem mého a Ketina půlročního projektu na jejich shromažďování.
Konec konců, jak řekl Gaius Julius Caesar, "kolika jazyky umíš, tolikrát jsi člověkem".


Búrské války

14. února 2011 v 21:10 | Lai |  Historie

Búrské války

(1880 - 1902)

"A potom jsme spatřili blesky, a to byly pušky.
 A potom jsme uslyšeli hřmění, a to byla děla.
 A potom jsme uslyšeli plískat déšť, a to byla krev.
 A když jsme potom sváželi úrodu, sklízeli jsme mrtvé muže." -
(Harriet Tubman, bývalá černá otrokyně).

      Jako "Búrské války" (Anglo-Búrské války) je označováhna dvojice historických konfliktů, ke kterým došlo na zlomu devatenáctého a dvacátého století mezi Velkou Británií a búrskými koloniemi (osadami holandských farmářů) na území jižní Afriky. Plameny válečného pekla zašmodrchaly složitý uzel vzájemných vztahů černého a bílého obyvatelstva na území kontinentu a navždy se vepsaly do světových dějin pod přízviskem "války za svobodu".

Yeasu Azali Awa - Selah - překlad

14. února 2011 v 20:09 | Lai |  Ostatní
Ozvučení stránky - zde je k disposici
český překlad z původního konžského jayzka:


Český překlad:

Yesu azali awa
(Ježíš je zde)


Ježíš je zde
Ježíš je zde
Ježíš je zde s námi

Oh, oh
Alelujah, Alelujah
Alelujah, náš pán

Alelujah, Alelujah
Alelujah, náš pán

Víte, že ... 7)

12. února 2011 v 21:28 | Lai |  Víte, že...
Víte, že...

1) ceník černých otroků z Afriky se napříč léty v Americe měnil: do roku 1808 nebyl problém získat dělníka za minimální sazbu - v roce 1770 na americkém trhu se jeho cena rovnala 20ti litrům kořalky, dvěma kusům látky či starší pušky se čtyřmi soudky prachu. Od 19. století cena raketově stoupala (zdravý muž způsobilý k těžké práci stál 300-400 dolarů), a v roce 1860, před občanskou válkou, se katapultovala až na 1800 amerických dolarů (47 900 dnešních dolarů, 845 000 korun české měny). V následujících letech už nebyl otrk k sehnání téměř vůbec.
2)
sloní chobot je zhruba 500krát citlivější nežli čichový orgán člověka.
3) k egyptským sfingám se vážě zajímavá pověst - podle ní si u úpatí sochy po vydařeném lovu zdříml faraon Thutmose IV. (cca 1400-1390 př. n. l.) a během spánku se mu sfinga zjevila a požádala o odklizení písku, jenž na ní navál vítr. Za odměnu přislíbila mladému muži nadvládu nad celou zemí Nilu. Když tak faraon učinil, jak dokládají historické prameny, věštba se vyplnila.   
4) historicky prvním černým starostou východní Evropy je Peter Bossman (místními pro svůj přínos státu přezdívaný "černý anděl"), vystudovaný lékař původně z Ghany a syn osobního lékaře věhlasného aktivisty hnutí za nezávislost Ghany Kwameho Nkrumaha. Úřaduje v slovinském městě Piran.
5) v Zambii probíhá projekt, který má zabránit pustošení úrody slony, kteří v noci ničí políčka domorodců. Pole jsou ohrazena živým plotem z keříků chillipapriček a účastníci akce každý večer zažehají brikety s rozdrceným pálivým práškem a zvířecím trusem. Oblak kouře zahalí prostor a podstrhne nepříjemný pach, který zvířatav odpudí.

Páteční lekce afrických jazyků - 2. díl

10. února 2011 v 21:24 | Lai |  Jiná kultura
Páteční lekce afrických jazyků - 2. díl

Lekce druhá - svahilština - zvířata

Z vlastní iniciativy početné čtenářské základny, která ve valné míře projevila zájem o výuku svahilštiny, vnikl na těchto stránkách zbrusu nový seriál, zaměřený na základní (i vedlejší, leč zajímavé) fráze afrických jazyků, které je dobré si osvojit. 
Každý týden Vás čeká celkem jedenáct zajímavých frází či slovíček, která jsou výsledkem mého a Ketina půlročního projektu na jejich shromažďování.
Konec konců, jak řekl Gaius Julius Caesar, "kolika jazyky umíš, tolikrát jsi člověkem".

Páteční lekce afrických jazyků - 1. díl

4. února 2011 v 13:38 | Lai |  Jiná kultura
Z vlastní iniciativy početné čtenářské základny, která ve valné míře projevila zájem o výuku svahilštiny, vnikl na těchto stránkách zbrusu nový seriál, zaměřený na základní (i naprosto zbytečné, leč zajímavé) fráze afrických jazyků, které je dobré si osvojit. 
Každý týden Vás čeká celkem jedenáct zajímavých frází, která jsou výsledkem mého a Ketina půlročního projektu na jejich shromažďování. 
Konec konců, jak řekl Gaius Julius Caesar, "kolika jazyky umíš, tolikrát jsi člověkem".

Kartáginský had

3. února 2011 v 15:41 | Lai |  Legendy
Kartáginský had: Více než čtvrt tisíciletí před Kristem, během punské války (264-241 př.n.l.), válčil antický Řím s africkým městem Kartágem. Právě do této chvíle je datována "pověst o Regulovi a kartáginském hadu".
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_