Prosinec 2010

Bílé (a nebo černé?) Vánoce

24. prosince 2010 v 14:00 | Lai |  Ostatní
(Promiňte mi tu zcela neformální úvahu ... )

Madagaskar 2 Útěk do Afriky

23. prosince 2010 v 14:57 | Keta |  Animované (Lví král)
-> poslechněte si oficiální soundtrack z filmu

http://static.prozeny.cz/obrazky/712/madagaskar2dvd2d-w465h655q98u.jpg

Vzpomínáte si na trosky letadla zaklíněné v koruně obřího baobabu, které lemuří král Julián používal coby trůní sál? Tak přesně to se stane klíčovou součástí geniálního únikového plánu, který vymysleli vynalézaví tučňáci. Na cestu domů se kromě nich vydávají i lev Alex, zebra Marty, hrošice Glorie, žirafák Melman a šimpanzi Phil s Masonem. Doprovázejí je král Julián, jeho pobočník Maurice a capart Mort, kteří chtějí poznat, jak to v tom civilizovaném světě chodí. Start pospravovaného letadla proběhne hladce, jenže o dalším průběhu letu se to říct nedá. Nejdřív vynechá jeden motor, pak druhý a neovladatelné letadlo se řítí k zemi. A ne k ledajaké zemi. Rozmazlení hrdinové přistanou uprostřed nejdivočejší africké divočiny, kde na každého z nich čeká vlastní příběh. Král newyorské ZOO Alex se setká s rodiči a zjistí, že v srdci Černého kontinentu mu jeho manýry nic dobrého nepřinesou. Zebra Marty konečně na vlastní kůži pocítí, jaké to je, být součástí velkého stáda a svobodně s ním cválat savanou. Hrošice Glorie tu potká neuvěřitelného hrošího samce a žirafák Melman se bude snažit zbavit hypochondrie a přitom tiše trpět, protože Glorie mu ani trochu není lhostejná. Připravte se na to, že podobných překvapení vás v Madagaskaru 2 čeká víc.

(oficiální text distributora) -
Zdroj

http://www.playall.cz/files/galerie/4_7.jpg

Takže zatímco v prvním filmu máme pouze partu afrických zvířat, v Madagaskaru 2 se nám tyto zvířata dostávají přímo do Afriky.
Ve filmu je plno nádherných záběrů africké krajiny. A samozřejmě nejvíc tady jde o africká zvířata. Toho druhu tu jsou snad všechna (kromě tučňáků ^^)
Posledním detailem je, že znamínko, podle kterého Alexe jeho rodiče poznají, nápadně připomíná Afriku... Tento film je teda přímo plný Afriky!
Jednoduše, pokud vás zajímá Afrika, určitě byste tento film neměli přehlédnout ;)

http://www.blu-raystats.com/NewsLog/wp-content/uploads/2009/02/madagascar-2.jpg

"Tohle je Afrika. Kolébka našich předků." prohlašuje ve filmu Marty (zebra)


A tady máme krátký trailer:


Voice of Africa

20. prosince 2010 v 22:46 | Lai |  Hudba & tanec

Výběr toho nejlepšího z tradiční hudby:

(pět ukázek)


Zdroj: YouTube.com

Jina langu ni ... - lekce svahlštiny

16. prosince 2010 v 20:52 | Lai |  Jiná kultura

Svahilština - základní lekce

Ideální průprava pro pro praktické osvojení jazyka.

1. lekce - úvodní fráze

2. lekce - čísla

a bonus ke druhé lekci:


Svahilština s Joe Mayem:

1. lekce - Joe Maye

2. lekce - Joe Maye

3. lekce - Joe Maye

4. lekce - Joe Maye

5. lekce - Joe Maye - POSLEDNÍ ČÁST

Zdroj

Svahilština je původním jazykem Masajů, úředním jazykem Keni a důležitým dialektem. Jako jeden z mála jazyků, který pochází od primitivních kmenů, má psanou podobu a je poměrně rozvinutá. Dokonce i na území ČR existují jazykové kurzy, zaměřené právě na její výuku.

Afrika na internetu - 4. díl

10. prosince 2010 v 17:46 | Lai |  Ostatní
4. díl 1. série. Které stránky s africkou tematikou jsme pro vás vybrali jako ty nelepší?

1) http://www.nahaafrika.cz/ - skutečně široký záběr na kulturu, přírodní krásu i publikace na téma Afrika přináší stránka o dvouleté cestě napříč černým kontinentem. Texty jsou doplněny širokým spektrem dojímavých, okouzlujících i vtipných fotografií.

2) http://www.humanitasafrika.cz/ - stránky humanitárního projektu, který pomáhá africkým dětem po všech stránkách, ve všech zemích kontinentu a všemožnými prostředky.

3) http://www.skutecnydarek.cz/ - už jste uvažovali, co darujete k Vánocům? Co třeba kuře, krávu, zdravotnický materiál pro bezpečný porod a nebo kozu? Nákupem některého z nabízených produktů, tedy vánočních dárků, věnujete peníze pro nákup další - a sice nákup toho nejpotřebnějšího. Krom toho si sami můžete vybrat, co se za Vaše peníze pořídí.

4) http://afro.cz/ - chcete blíže poznat africkou kulturu a proniknout do tajů hudby či tance? Být včas informováni o nových výstavách na území ČR neboli Africe na domácí scéně? Tato stránka je ideální zpravodajství pro ty, které zajímá Afrika na český způsob.

6) http://www.nature-photo.com/ - pozorovat africká zvířata v jejich přirozeném prostředí se nám asi jen tak nepoštěstí. Přesto se jim můžeme přiblížit alespoň prostřednictvím zajímavých fotografií.

7) http://nambwa.wordpress.com/ - zábavné, zajímavé texty, v kterých najdete jak notnou dávku humoru, tak poučení. O putování napříč Afrikou. Stránka je doprovázena fotografiemi, které si zcela určitě nesmíte nechat ujít. Rozhodně stojí za návštěvu!

8) http://AlbumOlympus.cz - snímky českého fotografa Tomáše Kotery z jeho výpravy do Ghany, o kterých jsem se dozvěděla na základě doporučení dalšího autora. Jednoduché snímky, které zachycují stereotyp všedních dnů s nevšední atmosférou.

9) http://mujpruvodce.cz - všechno, co potřebujete vědět o afrických zemích. Stručně a přehledně. 

Škola - tady uči Ernestova žena děti čist, psát, počitat...je neděle, tak jsem vyfotila alespoň třidu
Jedna z těch lepších afrických tříd. Zdroj fotografie: http://nambwa.wordpress.com/

Víte, že ... 5)

10. prosince 2010 v 14:39 | Lai |  Víte, že...
1) Mezi kontinenty Afriky (Madagaskaru) a Asie (Indie) existoval podle četných legend ostrov Lemurie, který osidlovala zcela odlišná rasa. Důkazem mají být například lemuři, kteří se vyskytují sice jen na Madagaskaru, ale jejich kostry byly nalezeny i v Indii. Tento ostrov byl však v důsledku hřešení proti bohům, kterého se dopouštěli jeho obyvatelé, potopen. 
2) v Keni platí zvyk, podle kterého muž může založit rodinu a ostříhat si vlasy (důkaz dospělosti) až po tom, co podle tradice zabije lva. Na důkaz toho musí přinést zub kořisti a nosit jej zavěšený na krku. Tyto národní zvyky výrazně podlamují snahu vlády o zachování lví populace. 
3) hroší kůže je tak tvrdá, že se dříve používala k broušení diamantů.
4) národ Núbů ze Súdánu pořádá pravidelná bojová utkání mezi okolními kmeny z Núbského pohoří, která slouží k pobavení a utužení vzájemných vztahů.  
5) africký šakal má téměř nejlepší čich ze všech pozemských predátorů kontinentu: krev ucítí až na čtyři kilometry. 
6) slon a nosorožec jsou jedinými savci, kteří nedokáží skákat.
7) v Zimbabwe je v současnosti osmdesáti procentní nezaměstnanost, šedesáti procentní HIV positivita a průměrný věk, kterého se obyvatelé dožívají, 36 let. Čtyři pětiny populace jsou podvyživené, z toho polovina na pokraji smrti hladem.
9) v Zimbabwe mají bankovky doporučenou spotřební lhůtu.
10) na území Zimbabwe nežije žádný úředně hlášený patolog. 

Nemohla jsem odolat přidat sem plakát z naší oblíbené hospůdky.
Obrázek ze stránky http://nambwa.wordpress.com/ zachycuje plakát focený v jedné africké hospůdce.

Prošvihli jste nějaké Vite, že...? Archiv rubriky

Anti-Hunting - Video o lovení lvů

3. prosince 2010 v 20:01 | Keta |  Fauna Afriky
Animovanou formu nejspíš nikdo z těch, co si přečetli nadpis nečekal, ale já doufám, že to nevadí. Snad je to možná i lepší... Každopádně, máte tu krátké animované video o tom, jak se cítí lvi, když lidé zastřelí členy jejich rodiny...
Ve videu je anglický text, nezapomínejte ho číst, jinak příběh nepochopíte...


Safari Kemp

1. prosince 2010 v 10:52 | Skříteček2 |  Ostatní
Tak, protože mi ráno bylo zle, nebyla jsem ve škole. A když se tak nudím, říkám si, že napíšu článek =) Jo a možná zkusím vaši textovku ;) Mám se zapsat do komentářů nebo rovnou do článku?


Řeč bude ho Safari Kempu v Zoo Dvůr Králové. Cílem tohoto projektu je vám přiblížit Africkou kulturu, ale hlavně zvířata, která v zoo žijí. Vybavení "chýší" je opravdu luxusní, výřivky nejsou vyjímkou. Provozovatelé si pro nás připravili úžasné Zážitkové programy. Mezi ně patří například program Večerní safari, kdy můžete ze safaribusu za šera pozorovat chování zvířat. Další zajímavý program se jmenuje Zadními vrátky. Nabízí procházky s průvodcem do míst, kam navštěvníci obyčejně nesmí. Můžete si zvolit, které pavilony zadními vrátky navštívíte.


A co mne opravdu zaskočilo - safari kemp je otevřen i přes zimu! Všechny bungalovy mají topení a při pobytu získáte vstup do zoo zdarma. Dokonce se v blízkosti nachází skiareál Zvičina.

Závěrem bych chtěla říct, že jsem v kempu nikdy nebyla, ale moc ráda bych se tam podívala, když už ne do Afriky. Pokud tam už někdo byl, podejte hlášení =)

úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_