Nigwbe

1. listopadu 2010 v 18:30 | Lai |  Fauna Afriky
Nigwbe: "Malé zvíře, která je napůl hrochem, napůl prasetem," - asi takto popsali liberijští domorodci "nigbwe", zvíře z pralesů západní Afriky, prvním cestovatelům. Ti pokračovali v předávání zpráv do Evropy, kde byly - jako již tradičně - vědeckou obcí zamítnuty.

Dle dostupných informací bylo velké asi jako větší prase domácí (sus spencus), mělo objemný trup, hroší tlamu a silné, podsadité nožky. Vědecká akademie ovšem existenci takového tvora zamítá. Zatím se cestovatelé vracejí se stále větším počtem zpráv. Jejich počet se kupí a některým biologům nedává spát. Roku 1843 se podaří americkému zoologu Mortonovi získat dvě lebky nigwbe, ani to však není uznáno jako oficiální důkaz existence. Jeho věrolomné přesvědčení tím však akademie nezvyklá. Kryptozoologové pokračují v honu na další důkazy...

Photo : Hippopotame nain, Hexaprotodon liberiensis.

V roce 1870 v dublinské zoologické zahradě umírá miniaturní exemplář hrocha. Na žádost zoologů je podroben detailní pitvě: mají totiž podezření, že onen hroch není hroch. Ačkoliv brzy zjišťují, že se ve svém odhadu nemýlili a zvíře nepopiratelně nepřísluší k téže čeledi jako obyčejný hroch (Hippopotamus amphibius), zbytek "seriózních vědců" se jim směje do očí. 
V průběhu let se do Evropy dostane několik kůží a koster, ovšem ani to skeptiky nepřesvědčí. Poslední kapkou je, když Carl Hagebeck, ředitel hamburské ZOO, předvede vědě chycený exemplář, jenž návštěvníci zahrady pozorují za sklem, a vědci existenci nigwbe znovu popřou. Oba jedinci, živý i mrtvý, jsou prý pouhou mutací hrocha obojživelného. Jeho vzhled, který se hrochu zrovna dvakrát nepodobá, připíší na vrub degeneraci.
Nyní si Hagenbeck jistě klade otázku, kdo je ve skutečnosti degenerovaný. Nakonec se roku 1910 vydává existenci nigwbe potvrdit přímo do Afriky. Na cestě je provázen i cestovatelem Schomburgkem, kterému se kryptida skutečně podaří vypátrat. Jedince však neusmrtí, neboť materiály, které již v Evropě jsou, pokládá za výzkumu dostačující. To se ovšem stane výpravě osudným: nyní se "seriózní vědci" oběma mužům vysmějí. Výsledkem je, že se do africké Libérie vypraví znovu a tentokrát se zvíře ocitá v hledáčku jejich pušek. Společně s ním přivezou cestovatelé i pět živých jedinců, kterými zaplní výběh v hamburské ZOO.

Tentokrát je tím, kdo se "směje naposled", opačná strana vědecké barikády...

Hexaprotodon liberiensis - Pygmy Hippopotamus

O nigwbe:

je malým odnožím čeledi hrochovitých, která ústí ve dvě samostatné větve (jak v všem dobře známé hrochy, tak v o něco méně známé, leč o to zajímavější, hrošíky).
Právě "hrošík" (nejedná se o zdrobnělinu slova hroch) je oficiálním názvem, který rychle vystřídal pojem "nigwbe" z domorodého dialektu. Celý název zní hrošík libérijský, popřípadě hrošík liberijský, latinský název je potom choeropsis liberiensis, (syn. Hexaprotodon liberiensis).
Zvíře žije v bažinách západní Afriky v blízkosti sladkých vodních nádrží, s vodou však není tak bezprostředně spjat jako jeho větší příbuzný. Jde o býložravce, který se živí především ovocem. Ocitá se však v bezprostředním ohrožení díky mýcení lesní plochy, kde žije. Jeho volně žijící populace radikálně klesá, počty jedinců přechovávaných v ZOO se ale rychle zvyšují, neboť se druh v zajetí dobře rozmnožuje. V České republice je chován například v ZOO Dvůr Králové nad Labem, kterou při této příležitosti vřele doporučuji navštívit.

Nigwbe je tak živoucím důkazem toho, že cesta kryptozoologie je ne vždy slepá...

Hrošík liberijský Dværgflodhest Zwergflusspferd Tééhoołtsódiichilí Kääbusjõehobu Choeropsis liberiensis Nana hipopotamo ipotx Hipopótamo pigmeo 애기하마 Patuljasti vodenkonj היפופוטם גמדי Pundurnīlzirgs Mažasishipopotamas Törpevíziló Пигмејскинилски коњ Dwergnijlpaard コビトカバ Dvergflodhest Hipopotam karłowaty Hipopótamo pigmeu Карликовый бегемот Патуљасти нилски коњ Kääpiövirtahepo Dvärgflodhäst Cüce suaygırı 倭河马 Hippopotame nain Hexaprotodon liberiensis فرس النهر القزم Dourvarc'h korr Хипопотам джудже Hipopòtam nan

Zdroj obrázků:
zde
doporučené odkazy: článek na proslulém kryptozoologickém webu: zde,
článek na Wikipedia.cz: zde
 


Komentáře

1 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 1. listopadu 2010 v 18:41 | Reagovat

Jojo, historii Hrošíka Liberijského znám a chytám z ní výýtlemy XD Jako, prej→Nyní si Hagenbeck jistě klade otázku, kdo je ve skutečnosti degenerovaný.←Tak z toho jsem fakt jako nemohla to mě dostalo na kolena! =D XDD

Je to smutné, že Hrošíci mizé z povrchu země...Ale myslím, že rozmnožování Hrošíků není tak snadné, jak tu píšeš. Rodí se v naprosté většině případů po jednom a dospívají řadu let, skoro jako u normálních hrochů.

2 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 2. listopadu 2010 v 16:27 | Reagovat

Takže, prosím, na článek si zamlouvám příští pondělí, ano? =) =D

3 Lai Lai | E-mail | Web | 2. listopadu 2010 v 17:40 | Reagovat

[2]: Ano...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_