Listopad 2010

Sarafinin komix

25. listopadu 2010 v 18:05 | Sarafina |  Afrika
Mno tak jsem tedy konečně dokončila ten komix co jsem Lai slíbila x).
Doufám že se vám bude líbit x). Sice jaksi nemá nějaký děj ale.. Vadí to? xD

Víte, že ... 4)

24. listopadu 2010 v 21:33 | Lai |  Víte, že...
Víte, že...

1) V roce 2008 ve výše položených oblastech Afriky sněžilo. Nezvyklý přírodní fenomén mělo zjevně na svědomí globální oteplování. (Ti bystřejší si ještě možná vzpomenou na tehdejší reportáž TV Nova, v které se řada černochů doznala, že sníh nikdy předtím neviděla - některé šokoval fakt, že když exotickou hmotu donesli domů jako suvenýr, roztekla se.)
2) v Ugandě platí zákon, podle nějž společné děti po úmrtí manžela připadají nikoliv jejich matce, ale mužově druhé ženě. Vdova často musí opustit vesnici pod pohrůžkou zabití.
3) v Keni musí mít dívky ostříhané vlasy, aby je nerozptylovaly při výuce.
4) v Keni probíhá ve státních školách celé vyučování v angličtině, a to s jedinou výjimkou - hodin mateřské svahilštiny.
5) v Botswaně mají platidlo pojmenované po životadárném dešti - "pula" (pula = setswansky vláha - pozn. aut.), stejně tak ho pozdrav "Goroga la pula" se dá volně přeložit jako "vítej, kdo s deštěm přicházíš". Co je ale nejzajímavější, Botswaňané mají velmi zajímavou nauku o vztahu vody a člověka, navíc milují déšť nejvíce ze všech národů světa.
6) Největší populace hrochů žije v Zambii (cca 40 000 kusů), před 30ti lety byla na druhém místě těsně za ní KDR - Zair (tehdy cca 29 000 kusů), jejíž hroší populace se v dnešní době snížila o neuvěřitelných 95%.
7) Finbos je oblast v JAR na pobřeží Kapského města (název vznikl zkomolením holanského "fijnbosch" - "jemné keře", jež se zde hojně vyskytují), která je nejvýznamnější africkou floristickou říší.  Vyskytuje se na ní 7 700 rostlinných druhů - cca pětina všech R. druhů celé Afriky, tři čtvrtiny z toho endemitických. Se svou rozlohou 90 000 km2 je nejmenší flor. oblastí na světě, přesto je její druhová rozmanitost dech beroucí.
9) Afričtí lovci kmene Křováků (viz minulé Víte, že) po úspěšném lovu zvíře skolí a když vydechne naposled, pomažou si tváře jeho slinami. Důvod je prostý: děkují zvířeti za poskytnutí potravy, modlí se za jeho duši a omlouvají se jí. 
10) Máte rádi červenou? Kdyby jste se narodili jako člen nambijské severní odnože kmene Herer, nic jiného by vám nezbývalo. Hererové jsou totiž charakterističtí tím, že z kozího loje a drcené červené hlinky vyrábějí páchnoucí směs, s kterou natírají všechno, co natřít jde i nejde; tedy vlasy, tělo, nádobí, ozdoby a šperky, suvenýry, oděvy a vůbec všechny produkty jejich výroby jsou červené. Tento nelibě vonící materiál skladují v nádobkách z kozích rohů - má sloužit jako zbraň odpuzující komáry, jde také o kulturní odkaz, možná dokonce zkrášlovací prostředek v netradičním africkém pojetí. Ale možná se červená hlinka časem dostane do módy i v Evropě...
(Mimochodem, tito lidé používají jako hlavní stavební materiál svých chýší kravský trus.)

Two Himba women chatting

Členky kmene Himba - (foto: zdroj)

Skřítečkův příběh → Gepardice

20. listopadu 2010 v 19:24 | Skříteček2 |  Klub
Tento příběh jsem psala už dávno. Nedávno jsem ale napsala další, bohužel o zvířeti které nežije v Africe. Na příští příběh už mám vybrané zvíře z Afriky, ale opravdu nevím, kdy příběh sepíšu, musím si totiž promyslet děj =P

Symbolika nebeského znamení

17. listopadu 2010 v 12:39 | Lai |  Jiná kultura
Vánoce jsou spojovány s průletem komety, která oznámila celému světu zrození Krista. V Africe se však toto nebeské znamení vysvětluje jinak...

Masajové - udeří hlad

Zulové - nastane válka

Eghapové - bude nás sužovat mor

Diagové - přijde vlna neštovic a lid onemocní

Lubové - brzy zemře náčelník

Kungové - budou dobré časy

Krásné video se lvy

14. listopadu 2010 v 20:30 | Sarafína |  Fauna Afriky
Tak jsem se dívala na YouTube a napadlo mě sem něco dát :) A pak jsem našla tohle x)) Moc se mi to líbí. Jsou to naprosto krásné záběry se lvy x)


Zdroj: YouTube.com

Víte, že ... 3)

14. listopadu 2010 v 16:20 | Lai |  Víte, že...
Víte, že...

1) Jihoafrická společnost HGH Pharmaceuthicals hodlá moderní svět zásobit novou drogou. Vychází z tradice kmene Křováků, tedy užití rostliny kostmance, jejíž usušená nať zcela utlumí tělesné potřeby jako žízeň či hlad a únavu a navíc dokáže vyvolat příjemný stav blaha. Není však návyková a v kombinaci s alkoholem její užití provází příšerné bolesti hlavy, čímž by mohla posloužit jako odvykací prostředek závislosti na alkoholu. Tato droga navíc bude (stejně jako např. marihuana) zcela legální.
2) Překvapivá studie časopisu Readers Digests zjistila, že v otázce rozchodu by na prvním místě by drtivou většinu Jihoafričanů přiměla opustit svého partnera ztráta zaměstnání, která by tak byla např. ještě před domácím násilím. Kvůli nevěře by svůj protějšek opustilo jen 49% obyvatel JAR. Výsledky plynou z malé zaměstnanosti a chudoby způsobené krizí, která zemí ještě před nedávnem zmítala.
3) V Nigérii, nejlidnatější zemi Afriky, je běžná nacházet na silnici přejetá těla bezdomovců či lidí z chudších společenským vrstev. Pro řidiče hrozí za jejich usmrcení pouze minimální trestní sazba: policie ji však stejně většinou neuděluje.
4) Jméno hory Uhuru, nejvyššího bodu Afriky, v překladu znamená "svoboda". Dnes je však známa především název Kilimandžáro.
5) Nejvíce lidí každoročně usmrtí nikoli jedovatý hmyz, hadi či lvi, ale agresivní hroši.
6) V Etiopii byly nalezeny nejstarší prokázané ostatky druhu člověka moudrého (homo sapiens)
7) Doposud neprozkoumaná místa (převážně v Africe) nazývali středověcí kartografové latinským výrazem "Hic sunt leones" - zde žijí lvi.
8) Hrochovi tluče srdce na souši třikrát rychleji než ve vodě (v prvním případě je totiž vyvíjena větší námaha). Hroši putují na pastvu výhradně v noci a vytváří si své pravidelné stezičky, celý den obvykle tráví odpočinkem ve vodě.
9) Žirafí samci spolu často svádí divoké a krvavé souboje: žirafa je přitom považována symbol moudrosti a míru. Tito soci se však mohou i zabít.
10) To nejlepší nakonec: fascinující systém Botswany, který vyráží dech. Základy systému pokládají impaly: dostatek jejich trusu přitahuje svými teplotními podmínkami šakali k přenocování v zimních nocích (teplota se pohybuje u nuly). Vahou svých těl tak zadusají vrstvu do země. Tím pádem se zde začíná tvořit vlhkost a hmota se rozkládá, čímž vytváří zápach, jež láká další zvířata. Například prasata bradavičnatá, která páchnoucí bahenní lázeň naprosto zbožňují, nebo pakoně žíhaní, kteří si materiálem značkují území. Svou činností tak vrstvu rozryjí a prohloubí a v té se nasbírá dešťová voda.  Tím se stává atraktivní pro slony, kteří jí dále prohloubí a zvětší nánosy bahna. Nádrž tak zadrží obrovské množství vody a v období sucha zachrání tisíce zvířat před žízní...
Afrika
Zdroj: (viz dolní roh vlevo)

Neodsuďte Afriku dřív, než ji poznáte

10. listopadu 2010 v 16:10 | Keta
Jen mě tak na DA zaujal jeden obrázek xD

http://fc04.deviantart.net/fs15/i/2007/029/5/f/Africa_by_kidflashsupreme.jpg

Lion King - the game

8. listopadu 2010 v 13:57 | Skříteček2 |  Animované (Lví král)
Každý určitě zná film Lví Král. Ale ne každý ví, že k němu existuje stejnojmenná hra.

Ze začátku se se Simbou ocitáte v jeho domovině, putujete přes savany, sloní hřbitov, pralesy apod. Tato hra je dost stará, konkrétně z roku 1994. Nicméně je na tuto dobu moc hezky spracovaná, jak graficky, tak dějově. V průběhu hry vám Simba i roste a dospívá.

Ovládání:
→,← Pohyb doprava, doleva.
↑,↓ Pohled nahoru, dolu.
↓+→/← Kotrmelec doprava/doleva. Slouží např. k probourávání bariér.
Ctrl-Řev. Slouží např. k přemáhání nepřátel.
Mezerník-Skok. V závislosti na kombinaci se šipkami Simba skáče výše/dále.

Zajímavé je, že hra má i své cheaty! Co je to cheat? Cheat (čít) je nějaký text, který se zadává do příslušného místa ve hře a slouží k vylepšování něčeho, např. přilepšuje životu apod.
Jak se cheat zadává do hry LK? No, musím na sebe upřímně prásknout, že by mne to taky zajímalo... Na stránce píšou toto: Na úvodní obrazovce napište DWARF.

[H] - doplňuje energii
[L] - přeskakuje úrovně
Takže, kdyby na cheaty někdo přišel, dejte vědět ;)

Zaujala tě tato hra? Čti dále! ↓


Víte, že... 2)

2. listopadu 2010 v 17:33 | Lai |  Víte, že...
Víte, že...

1) Afrika má průměrnou nadmořskou výšku 650 m.n.m., je tak čtvrtou z šesti kontinentů. 
2) Připadají Vám všichni černoši stejní? Důvod, proč příslušníci bílé/černé rasy nedokáží rozlišovat obličeje rasy druhé (a mají problém v ní rozpoznat třeba i známky stárnutí), má kořeny již v pravěku. V době, kdy se u lidského druhu vytvářela schopnost vizuálního vnímaní, totiž žil v uzavřených rodinných klanech. Jakmile se tedy vkrade do tváře ostatních lidí trocha odlišnosti, narušuje to naši schopnost rozpoznávat jeho tvář.
3) průměrná denní spotřeba vody na osobu činí v Africe 10 litrů (pro srovnání: USA - 300 litrů). Průměrný člověk při tom na pití spotřebuje denně asi tři litry vody, na umytí mnohonásobně víc nežli deset litrů. Např. Núbové z Núbského pohoří v Súdánu se však myjí jen několikrát týdně ve vodopádech, vlasy si zásadně nemyjí.
4) zebra má své pruhy nejen na srsti, ale i na kůži.
5) u řady afrických jazyků a nářečí neexistuje žádná psaná podoba.
6) nejohroženější šelmou světa je údajně vlček etiopský, tedy malý druh afrického vlka, který obývá jen některé oblasti Etiopské vysočiny. K prořídnutí jeho populace přispěla především přenosná choroba, své však sehráli také pytláci.
7) v Africe je možné si i zalyžovat, zejména vhodné je k tomu pohoří Atlas. Sníh však nalezneme např. i na Kilimandžáru.
8) Když byla Afrika součástí superkontinentu Pangea a posléze došlo k jeho rozdělení, zemský plášť uprostřed, tedy na místě Afriky, byl více rozžhaven a měl větší tendenci stoupat. To v konečném důsledku způsobilo, že současná Afrika je o něco výše než všechny ostatní světadíly.
9) Na oficiálním emblému Olympijských her je kruh, jenž značí Afriku, vyveden černě. Navzdory domněnkám, že jde o symbol černého obyvatelstva, však žádný symbolický význam nemá.
10) Okapi pralesní si svým dlouhým jazykem uzpůsobeným k přidržování větví dokáže jako jediné současné zvíře olíznout oční víčka i nos. Ačkoliv by to jen málo kdo předpokládal, je ve skutečnosti blízkou příbuznou žirafy, konkrétně její čtvrtohorní příbuzná.

Zdroj obrázku: la.wikipedia.org

Nigwbe

1. listopadu 2010 v 18:30 | Lai |  Fauna Afriky
Nigwbe: "Malé zvíře, která je napůl hrochem, napůl prasetem," - asi takto popsali liberijští domorodci "nigbwe", zvíře z pralesů západní Afriky, prvním cestovatelům. Ti pokračovali v předávání zpráv do Evropy, kde byly - jako již tradičně - vědeckou obcí zamítnuty.
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_