Říjen 2010

Afrika na internetu - 3. díl

30. října 2010 v 16:50 | Lai |  Ostatní
3. díl 1. série. Které stránky s africkou tematikou jsme pro vás vybrali jako ty nelepší?


2) http://www.serengetinesmizemrit.cz/migrace-zviat - Migrace zvířat, k nimž každoročně na pláních Serengeti dochází, a jež se mohou pyšnit titulem jedné z nejkrásnějších pozemských scén, nám tento pohled může odkrýt prostřednictvím tohoto odkazu

3) http://www.wildafrica.cz/cs/encyklopedie/ - Nedotčená africká příroda z nevšedního pohledu

4) http://www.wildafrica.cz/cs/fotogalerie/ - fotografie africké fauny

5) http://www.wildafrica.cz/cs/parky/ - ucelené informace o afrických parcích a reservacích doplněné o uchvacující obrazový doprovod.

6) http://www.serengetinesmizemrit.cz/o-serengeti - netušené krásy africké Serengeti, která bývá nazývána "duší Afriky", v dokonalém kontrastu s ohavnostmi moderní doby

7) http://www.rainforestsos.org/ - stránky Jeho královské výsosti prince Waleského, Rainforest project, které se zabývají stále palčivější problematikou kácení deštných lesů v Jižní Americe, Asii a střední Africe. V angličtině.

8) http://flag-is-up.blog.cz/ - aktivně nečinný, nicméně zajímavý blog, který nabízí průřez obsáhlým tématem černého kontinentuFauna - Afrika
Serengeti nabízí nejpestřejší spektrum fauny na celé planetě. Každý den jeden druh nadobro vymře. Foto: Profimedia

Informace

30. října 2010 v 10:37 Klub
Goroga la pula,
právě jste se ocitli na stránkách věnovaných Africe.

Založeny: 24. 7. 2010
Design od: Sinai

Co kdo řekl o Africe?

"Afrika je velká a neukojená barbarská žena stále hledající milence, jenž by jí byl hoden. Každého nového zkouší všemi svými rozmary, krajnostmi a úskoky nevyzpytatelné přírody. Toho však, kdo se nedá odradit a miluje ji dál, odmění náhle v tichu jedné neuvěřitelné noci něžností, lahodnou jemností a vášní vymykající se všem evropským představám."
 (Van der Post)


"Afrika je často označována za kolébku lidstva i matku, po níž všichni touží a zdálky ji milují."
 (I.M.Hilliges)

"(...) Staletá hudba podmanivě k pohybu láká, pohyb je život, život jr Afrika."
 (Hana Říhová)

"Pomyslil jsem si: jestli máš opravdu žít v Africe, musíš se na ni umět podívat a říct si: Tady tohle, to je cesta lásky. Dobře si ji prohlédni. Sem tě zavede."
 (Rian Malan, My Traitors Heart) 

"Když se probouzíte každé ráno za úsvitu, blecha v prérii z kamení a písku, uvědomíte si, že důležitost jedince je velmi přeceňovaná věc. Po takovém roce člověk docela dobře zešílí. Vím to až teď, když se ohlédnu zpátky."
 (o životě Africe: Gerald Hanley, citace z knihy V žáru Afriky od Francescy Marciano)

"Abyste mohli žít v Africe, musíte vědět, jaké je v Africe zemřít."
 (Ernest Hemingway)

" -"Pracujete tu?"
- "Někdy."
- "Jste vdaná?"
- "Ne."
- (...) "Tak proč tady tedy žijete?"
Neodpověděla jsem. (...) Ale vám to povím. Kvůli lásce. Nikdo se neodstěhuje do Afriky z jiného důvodu. Je jedno, jestli muž nebo žena. Je to kvůli lásce jako takové."
(Francesca Marciano, V žáru Afriky)


Krásou kéž kráčím,
po stezce značené pylem kéž kráčím,
s kobylkami u nohou kéž kráčím,
s rosou pod nohama kéž kráčím,
krásou kéž kráčím,
krása přede mnou,
krása za mnou,
krása nade mnou
kéž kráčím.

(Anonym, z navajštiny)

Co můžeme doporučit na Klubu-Afrika:


ZAJÍMAVOSTI:

MÍSTA:

VLASTNÍ TVORBA ČLENŮ:

Afrika na evropský způsob


Bílý Obama
Americká senátorka Rammy Crain-Walodrop pomocí počítačové fotomontáže upravila černošského presidenta SSA do podoby bílé rasy. Zajímavým a dozajista úsměvným výsledkem se však nechtěně "pochlubila" také stovkách kolegů, kterým omylem zaslala fotografii e-mailem. A na bouřlivou odezvu ze stran "diskriminované černé menšiny" nemusela dlouho čekat. Snímek s textem  "Líbí se vám takhle víc? Ne? Mně taky ne... Potom nejste rasisté," vynesl senátorce trest v podobě pokárání a pozastavení platu. Za incident se bude muset písemně omluvit.

Barack Obama na upravené fotografii s bílou kůží, modrýma očima a změněným účesem.

Zdroj fotografie: Novinky.cz

Aktuálně

30. října 2010 v 10:24 | Kolektiv |  Klub
Září - říjen:
Tento měsíc vyšel speciál časopisu PŘÍRODA s názvem "Afrika" (podtitul "Říše krále zvířat"), který shromažďuje veškeré informace o Černém kontinentu, jenž byly dosud v časopise uveřejněny. Speciál má 162 stran a mimo jiné přináší obsáhlé reportáže přímo z místa, cestopisy a dokumenty, ale i příběhy, které napsala sama Afrika. Časem se zde jistě objeví recenze. - DOPORUČUJI!
(Cena: 150-, kč)

Září - říjen:
Vychází také DVD Imax z cestopisné edice s názvem "Národní parky východní Afriky. Všem zájemcům o Afriku vřele doporučuji. - DOPORUČUJI!

Říjen - listopad:
Na trhu se objevuje nové DVD "Srdce divoké Afriky", které dokumentuje život ve všech pěti živlech na způsob "Afrika". Výrobcem je Grat Rift, cena se pohybuje kolem sto devadesáti Kč. - DOPORUČUJI!

Listopad:
Od desátého listopadu startuje na TV stanici Animal planet nový seriál "Divoká Afrika".

Vychází nové DVD s názvem KEŇA u edice Nejkrásnější místa světa (ABCD Video) za 49-, Kč.

Prosinec:
Charitativní organizace Charity Buzz má ve své nabídce hvězdu Twilight ságy Roberta Pattinsona. Člověk, který 8. prosince, kdy dražba končí, zaplatí nejvyšší částku, získá odměnu v podobně možnosti zůčastnit se vybraných akcí s Robertem Pattinsonem. Veškeré finance, které Charity Buzz z aukce získá, poputují dětem do Afriky.

Leden - únor:
Inovace po grafické stránce - starší design byl nahrazen novým, ovšem od stejného osvědčeného autora; Sinai (http://sinart.blog.cz/).

Stará posoba - nahoře; nová podoba - doleODKAZY:

http://vlajky.yin.cz/afrika/ - oficiální server, kde naleznete vlajky všech afrických států, doplněné o stručné údaje o dané zemi

http://www.kamusiproject.org/ - on-line anglicko - svahilský slovník

Zde
najdete výběr africké folklórní hudby pro meditační účely. Nahrávky nejsou nějak zvukově upraveny.

http://www.zoodvurkralove.cz/cs/?lbl-scen=verejnost - "Afrika v srdci Evropy" - Zoologická zahrada, která se specializuje na chov africké zvěře. Naleznete zde naprosté unikáty mezi zvířenou černého kontinentu, jako např. okapi pralesní (okapia johnstoni) nebo hrošíka liberijského (choeropsis liberiensis). Mimo jiné se zde nachází i proslulé safari. Návštěvu zoologické zahrady doporučuji všem, kteří se zajímají o africkou faunu.

PODPORA:

1) "SERENGETI NESMÍ ZEMŘÍT"

- Petice proti výstavbě dálnice, která má vést přes národní park Serengeti.

PETICE2) "POSTAVME ŠKOLU V AFRICE!":

- Sbírka, jejím cílem je podpořit rozvoj afrického školství a zvýšit vzdělanost zemí Třetího světa; tentokrát se zaměřením na Etiopii.
(Pozn. aut.: pro bližší představu doporučuji přečíst knihy Byla jsem otrokyní a FATIMA.)

Případné příspěvky můžete zaslat na toto bankovní konto:
222 444 555 / 0300
nebo SMS ve tvaru "DMS rok Afrika" na tel. číslo 87777
(cena: 30,-KČ, na projekt připadá 27,-KČ).
(Trvalé poskytování příspěvku)


DMS

3) "POMÁHÁME GORILÁM":
(JIŽ NENÍ AKTUÁLNÍ)

- Nová finanční sbírka, kterou organizuje ZOO Praha. Má za úkol shromáždit co nejvíce prostředků, ze kterých uhradí moderní vybavení strážců národních parků. I tam totiž nezřídka kdy podnikají své výpravy pytláci, a to s jediným cílem: usmrtit co nejvíce goril, pramenů africké turistiky. 
Případné příspěvky můžete zaslat na toto bankovní konto: 
43 - 680 466 0247 / 0100


Pomáháme gorilám


(Pokud máte nějaký tip, stačí napsat do komentářů a bude zařazena na seznam.)

Představení nové členky

29. října 2010 v 14:34 | Skříteček2
Avatar-Skříteček2

Ahoj, jsem nová členka Klubu AFRIKA. Má přezdívka je Skříteček2 a chystám se  tu čas od času psát články =) První článek na který se chystám, bude o hře Lví  král, takže ne, že mi námět někdo šlohnete =D Založila jsem novou anketu,  doufám, že nevadí. Také jsem tento článek nezařazovala do rubriky. Jestli má  být někam zařazen, tak máte smůlu =P

O mě:
Většinou mě najdete na mém osobním blogu. Jinak, co říct o mě? Jsem náladová, protivná, ale přes internet mi tak nějak jde být milá a příjemná (doufám, že si myslíte to samé). Zvířata jsou můj život, to si pamatujte, a jakmile někdo někde týrá a uráží zvířata, pustím se do něho. A taky ať vás nenapadne ptát se mne, jaké je moje nejoblíbenější zvíře. Miluju všechny, bez rozdílu a každé má něco do sebe...

Víte, že... 1)

26. října 2010 v 17:22 | Lai |  Víte, že...
Víte, že...
právě startuje nová rubrika stodílného cyklu s výše uvedeným názvem? Jejím úkolem je představit čtenářům co nejširší záběr na zajímavosti Afriky, osvětlit její temná zákoutí, uvést v povědomí netušené pravdy a vyvrátit staré mýty. Co jste o Africe dosud neslyšeli?

Díl první

Víte, že...

1) vačnatci, dnes známí endemité z Austrálie, byli dříve rozšířeni i v Africe.
2)  v Africe stále kvete obchod s novodobým otrokářstvím: tento rok se dostalo do područí obchodníkům s bílým masem asi 10 000 Nigerijek.
3) v přelidněných ulicích Lagosu, nejlidnatějšího města Nigérie, často dochází k dopravním zácpám; proto tamní vláda uvedla v platnost vyhlášku, podle které ve stanovený den smí na silnice vyjíždět jen auta s SPZ, která začíná sudým/lichým číslem.
4) u černochů jsou považovány za zvláštní krásu žen mezery mezi předními zuby, pokud možno co největší váha (která svědčí o majetnosti i plodnosti dané ženy) i vystouplejší větší "zadní partie", neboť černá rasa má o jeden páteřní obratel navíc.
5) černoši jsou oproti Evropanům nezdolní optimisté. Za jejich pověst může větší výskyt jedinců se správnou variantou genu 5-HTT, který má velký podíl na náladě i náhledu na svět. Každý člověk nese tyto geny dva, a to s různou délkou, pokud jsou však oba dlouhé (jako právě u černochů), je jedinec optimistou, pokud krátké či délkou se různící, má větší sklony k pesimismu.
6) v africké Etiopii existuje speciální náboženství, které je založeno na strážcovství biblické Archy úmluvy. Ta má být zde ukryta.
7) dle výsledku průzkumu časopisu Reader digest se občané jihoafrické JAR bojí nejvíce chudoby, jak odpověděla většina zúčastněných (45 procent). Strach má nejspíše příčinu v nedávné krizi, která zemí zmítala, je zakořeněná hluboko v podvědomí jejích obyvatel.
8) pouště na africkém kontinentu se neustále rozšiřují, jak vítr posouvá tuny písku, a hrozí, že brzy pohltí celou Afriku: vláda proti tomu bojuje tak, že na okrajích pouště vysazuje co nejvíce zeleně.
9) pralesy, které pokrývají Afriku, jsou vědecky prozkoumány pouze z jednoho procenta. Mezi nejnovější a nejvýznamnější objevy, ke kterým v nich v poslední době došlo, je např. okapia johnsoni - okapi pralesní a choeropsis liberiensis - hrošík liberijský.
10) kmen Nuba z Núbského pohoří v Súdánu nevede věkové záznamy a ani jeden z jeho členů netuší, kolik je mu let.
Domorodý život
Pro mnohé domorodé kmeny včetně Masajů jsou jediným majetkem jejich stáda. Zvířata tvoří hlavní zdroj obživy i platidlo, kterým se dá zaplatit dokonce i nevěsta. Foto: Profimedia


Afrika na internetu - 2. díl

23. října 2010 v 13:24 | Lai |  Ostatní
2. díl 1. série. Které stránky s africkou tematikou jsme pro vás vybrali jako ty nelepší?

1) http://pekarkova.blog.idnes.cz/r/18045/Umucena-Afrikou.html - Bezkonkurenční stránka české spisovatelky a taxikářky, která se rozhodla pro život v jižním Londýně a soužití se svým zvláštním, humorným a veselým africkým přítelem K. 

2) http://www.omdc.cz/nadacni-fond/aukce-obrazku-od-deti - přinejmenším působivé obrázky afrických dětí určené k aukci

3) http://www.expedice-world.cz - expedice do odlehlých oblastí naší planety, mimo jiné také do afrických zemí

4) http://www.worldatlas.com/webimage/countrys/af.htm - podrobná, velmi kvalitní mapa Afriky

6) http://www.africasafari.com/ - vše o africkém safari, hlavním pramenu afrického turismu - článek je doprovázen uchvacujícími fotografickými snímky

To bylo z tohoto kratšího týdenního výběru vše - jak praví klasik, "kvalita předčí kvantitu".
Jen bych chtěla ještě podotknout, že od příštího týdne mj. startuje vedle tohoto i nový stodílný seriál "Víte že...," který Vám přiblíží zajímavosti afrického prostředí.

Zdroj ilustrace: Profimedia

Bílý lev - Duch Afriky

20. října 2010 v 20:35 | Lai |  Fauna Afriky
Nacházíme se asi 100 kilometrů západně od jihoafrického Durbanu, v provincii KwaZulu - Natal. Ne nadarmo nese tato rozlehlá rezervace název domovského kmene amaZulu.
Šamani (v zuluštině zvaní "sanghomi") zde předávají svým žákům nauku o mýtických tvorech, kteří na sebe berou hmotnou podobu. Jedním z nich je i mýtus bílého lva - ducha Afriky. A právě odtud pochází tato legenda...

Jambo Bwana

17. října 2010 v 18:43 | Lai |  Hudba & tanec
Nemusíte být rodilý svahilský mluvčí, aby jste porozuměli :)


Zdroj videa: YouTube.com

Afrika na internetu - 1. díl

15. října 2010 v 15:56 | Lai |  Ostatní
1. díl 1. série. Které stránky s africkou tematikou jsme pro vás vybrali jako ty nelepší?

1) http://www.afrikaonline.cz - web-přeborník ve svém oboru, který se zabývá širokým spektrem africké problematiky

2) http://www.tembo.cz/ - překonejme africkou finanční krizi oboustranně výhodným obchodem... Tradiční ruční výroba afrických předmětů, které tento internetový portál nabízí ke koupi. Vytěžené finance získávají zpět autoři výrobků - Křováci a kmen Nama.

3) http://www.zanzibar-lastminute.cz/ - co by jste řekli malému výletu na pohádkový ostrov Zanzibar, který ve své knize "AFRIKA - Můj klukovský sen" (viz rubrika "Literatura") do nebe vychválil a doporučil i český publicista Boris Mišák? Nejen, že tím podpoříte africký turismus, ale také prožijete "dovolenou snů" v africkém ráji. Mimo to tato cestovní kancelář a její webové stránky nabízí řadu užitečných informací o ostrově samotném.

4) http://www.zanzibar-lastminute.cz/menu/slovnicek-svahilstiny/ - praktický, stručný a přehledný svahilský mini-slovníček, který se hodí v běžných životních situacích.

5) http://www.kamusiproject.org/ - on-line anglicko - svahilský slovník

6) http://tajemstvi.eu/africke-narody.p62.html - záhady afrických národů

7) http://manzelka.bloguje.cz/tema-12-pribehy-z-afriky.php - láska, která nezná hranic, a to doslova - jinými slovy soužití Afričana a bělošky, které rozhodě není bez zajímavosti.

8) http://www.jizniafrika.net/ - Ne, nejde o komerční trik: nezáleží nám na nabídce dovolené. Důvod, proč nacházíte tento odkaz mezi výběrem těch nejlepších, je prostý - webovky zmíněné kanceláře obsahují obsáhlé informace o Jižní Africe.

9) http://vlajky.yin.cz/afrika/ - oficiální server, kde naleznete vlajky všech afrických států, doplněné o stručné údaje o dané zemi

10) http://www.zoodvurkralove.cz/cs/?lbl-scen=verejnost - "Afrika v srdci Evropy" - Zoologická zahrada, která se specializuje na chov africké zvěře. Naleznete zde naprosté unikáty mezi zvířenou černého kontinentu, jako např. okapi pralesní (okapia johnstoni) nebo hrošíka liberijského (cheropsis liberiensis). Mimo jiné se zde nachází i proslulé safari. Návštěvu zoologické zahrady doporučuji všem čtenářům, kteří se zajímají o africkou faunu.

V neposlední řadě také musím zmínit odkazy na stránky, které zajišťují podporu organizací na pomoc Africe (jejich seznam najdete v menu), a také stránku, která, jak už tušíte, patří k těm největším chloubám mezi přehlídkou našich odkazů - http://klub-afrika.blog.cz :)

Výběr proveden hlavním adminem: článek neslouží ke komerčním účelům.

Une Seule Nuit - překlad

9. října 2010 v 13:46 | Lai |  Hudba & tanec
Tentokrát má interpretace hymny Une Seule Nuit (poslech), patřící státu Burkina Faso (Horní Volta), která se mě osobně zdá jedna z nekrásnějších vůbec.

Originál v jazyce: francouzština

Můj český překlad:

První samostatná noc

Ponižující je tisícileté otroctví!

Přišla z dálky, podrobit nás na sto let;
Dravost,
cynická zloba
ve formě neo-kolonialismu a jeho místních služebníků,
který jedny obohatil a z druhých strhal šat.
Ale frustrace, úspěchy, pot, krev
a opevněné hradby našich odvážných
přináší plody jejich hrdinného boje!

REFRÉN:
Jedné noci byla sepsána
historie celého národa,
Jedné noci zahájil svůj triumfální pochod
směrem k horizontu štěstí.
Jediné noci se setkali naši lidé
se všemi národy světa,
v boji za pokrok a svobodu.
Budeme bojovat!
Vlast nebo smrt!

Z jiskry naděje se zrodil žár revoluce,
boje za svobodu a mír
Z temperamentu oné noci 4. srpna se zrodilo
povstání.
Pohánivše bojovníky vpřed
nejen jejich zbraně, ale především pravomocný plamen v srdci,
plamen svobody a volnosti,
zpřetrhal navždy pouta s těmi, kteří
tu a tam znečišťující posvátné duše nezávislosti a suverenity.

SBOR:
A hluboce zakořeněná v nově objevené důstojnosti,
Láska a čest činí ve spolupráci s lidstvem.
Lid z Burkina zpívá píseň vítězství
ke slávě práce, osvobození a emancipace.
Pryč s vykořisťováním člověka člověkem!
Vpřed, pro dobro každého člověka!
U všech mužů dnes a zítra, každý člověk tady a vždy!

SBOR:
Lidová revoluce je naší výživnou mízou.
Mateřství pokroku ve tváři člověka.
Věčný plamen sjednané demokracie,
právo na svobodnou národní identitu,
kde nespravedlnost navždy ztratila své místo,
a tam, kde z rukou budovatelů slavné světa,
všude sklizeň vlasteneckých slibů uleží na slunci v lesku bezmezné radosti.

Ref.
Z jiskry naděje se zrodil žár revoluce
...

Anglický původní text:

Against the humiliating bondage of a thousand years
Rapacity came from afar to subjugate them for a hundred years.
Against the cynical malice in the shape
Of neo-colonialism and its petty local servants.
Many gave in and certain others resisted.
But the frustrations, the successes, the sweat, the blood
Have fortified our courageous people and fertilized its heroic struggle.
CHORUS:
And one single night has drawn together
The history of an entire people,
And one single night has launched its triumphal march.
Towards the horizon of good fortune.
One single night has brought together our people
With all the peoples of the World,
In the acquisition of liberty and progress.
Motherland or death, we shall conquer.
Nourished in the lively source of the Revolution,
The volunteers for liberty and peace
With their nocturnal and beneficial energies of the 4th of August
Had not only hand arms, but also and above all
The flame in their hearts lawfully to free
Faso forever from the fetters of those who
Here and there were polluting the sacred soul of independence and sovereignty.
CHORUS
And seated henceforth in rediscovered dignity,
Love and honour partnered with humanity,
The people of Burkina sing a victory hymn
To the glory of the work of liberation and emancipation.
Down with exploitation of man by man!
Forward for the good of every man
By all men of today and tomorrow, by every man here and always!
CHORUS
Popular revolution our nourishing sap.
Undying motherhood of progress in the face of man.
Eternal hearth of agreed democracy,
Where at last national identity has the right of freedom.
Where injustice has lost its place forever,
And where from the hands of builders of a glorious world
Everywhere the harvests of patriotic vows ripen and suns of boundless joy shine.
CHORUS

Chérifien - překlad

8. října 2010 v 23:59 | Lai |  Hudba & tanec
Hymna Maroka (klikněte pro zobrazení stránky s poslechem).
Originál se nachází v arabštině, do češtiny přeloženo dle anglické verze (jde o poměrně volný překlad). Jelikož žádný oficiální dosud v češtině nevyšel, musíte se spokojit s mou interpretací.
Oficiální překlad z arabštiny do angličtiny: zde

P.S. Tučně zvýrazněné částí patří přímo k překladu, části kurzívou jsou pouze logicky významovým dodatkem, který je "logický" v arabštině, nikoli však v jiných jazycích.

(Toto je...)
fontána svobody,
rostoucí místo světla,
óda na nezávislost a její strážce,
a dlouhý život, tak jako nekonečné trvání ódy
a jejích strážců!
Ať žije vlast a její prapor věčně vlaje,
ať naplní naše srdce
s pamětí pro všechny jazyky,
s duchem,
s tělem.
Věnuj svého syna tomu,
kdo vyslyší tvé poselství
svými ústy i svou krví.
Naše láska je světlem a ohněm.
Pojďme, bratři,
dosáhnou vrcholu
a učinit svět svědkem toho,
že zde žijeme
s heslem:
Bůh, vlast a král!


Anglická verze:

Fountain of Freedom,
Rising Place of the Light.
Forum of Independence and its protector.
Long live as the Forum of Independence and as its protector.
Long live among homelands,
As their emblem
Filling all hearts.
With memory for all languages,
With the spirit,
With the body,
Give to your son
Who answered your call,
With my mouth and with my blood.
Your love was stirred up as light and fire.
Let's go brothers!
Running for the summit!
Make the world witness,
That we here live
With an emblem of:
God, homeland and king.

Hymny afrických států

8. října 2010 v 18:58 | Lai |  Státy
Seznam hymen afrických států, u kterých je disposici zvuková nahrávka: 

Stát
(Název hymny)

Po otevření daného odkazu se Vám zobrazí stránka s textem hymny - zvuková nahrávka ve sloupku vpravo na konci tabulky

Seznam:

(Kassaman)

(Angola Avante)

(Fatshe leno la rona)

(Une Seule Nuit)
- zvláště doporučuji

(Chant de Ralliement, popř. The Rallying Song)

(La Renaissance)

(Wodefit Gesgeshi, Widd Innat Ityopp'ya)

(Ee Mungu Nguvu Yetu)
- zvláště doporučuji

(Hymne Chérifien)
- se slovním doprovodem,
zvláště doporučuji

(Namibia, Land of the Brave)

(Arise, O Compatriots)
- zvláště doporučuji

(Humat Al-Hima)

Jak si můžete povšimnout, většina hymen je v jazyce kolonizátorů daného státu.
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_