Ntararago

26. září 2010 v 20:05 | Lai |  Fauna Afriky

Ntararago

Názvy skvrnitých lvů se liší v závislosti na dané oblasti: Uganda - ntararago, Rwanda - ikimizi nebo Etiopie - abasambo, jde tedy pouze o regionální názvy a jednotné pojmenování neexistuje.

Tyto ojedinělé exempláře skvrnitých lvů mají při určitém lomu světla své skvrny poměrně dobře viditelné, někdy přímo vynikají nad barvu podkladu. Že se jedná o podvod je tak značně nepravděpodobné: skvrnití lvi byli v minulosti hojně pozorováni a několikrát se je dokonce podařilo zastřelit - jejich kůže je velice vzácná a platí za cennou loveckou trofej. Přesto se na poli vědy uznání nedočkali.

Kde se tedy skrvnití lvi vzali? Většina čerstvě narozených lvíčat se rodí s tmavými skvrnami na kůži, které jim pomáhají splynout se svým okolím. Skvrny se postupem času z jejich srsti vytrácí, až úplně zmizí (cca kolem pátého roku života). Může se tedy u těchto lvů jednat o výjímku, kdy skvrny přetrvávají až do dospělosti? A nebo jde o zcela jiný druh či genetický odštěp nějakého z již známých druhů? Další z teorií hovoří dokonce o somatické mozaice, tedy anomálii, která u některých šelem postihuje části těla, kde se vytvoří barvná skvrna. Ta ale obyčejně bývá pouze jediná, zato plošně rozsáhlá, tedy pravý opak "levhartovitě" tečkovaných lvů.
Nabízí se však ještě jedno řešení - zvíře může být hybrydem (křížencem) mezi lvicí a levhartem, tzv. leoponem (kříženec mezi lvem a levharticí se nazývá liopard). Tato zvířata se již podařilo odchovat v zajetí, v přírodě by k něčemu podobnému mohlo dojít jen v nepatrném procentu případů, kdy lvice nenajde partnera vlastního druhu. Přesto již byl podobný incident pozorován a africké legendy tyto křížence popisují. Snad nemusím podotýkat, že takový hybrid by byl naprostou vzácností a ani zdaleka by nemohl vysvětlit četné pozorování skvrnitých lvů.

alt text
Lev konžský v ústecké zoo má kolem prvního roku stále ještě mláděcí skvrnky (zdroj)

Existují taktéž částečně skvrnití lvi, jejichž skvrny přetrvávají pouze na nohách, hlavě a břiše.

Damasia & Marozi

Marozi se podle citovaných zdrojů od lva (panthera leo) liší minimální velikostí, téměř žádnou hřívou a především skvrnitou srstí. Navíc existuje velký rozdíl mezi sociálním chováním obou šelem, neboť se marozi - narozdíl od lva, který je jedinou kočkovitou šelmou, jež žije ve smečkách - zdržuje pouze v párech. Tito lvi, či vzhledem k nepatrnému vzrůstu spíše "lvíčci", se vyskytují v pásmu nadmořské výšky od 3000 až 3500 metrů. Podle některých vědců se jedná o poddruh běžného lva, jediným materiálním důkazem jeho existence je však několik kůží a podivuhodně malých lebek, které patří dospělým exemplářům. V běžného encyklopedii tak maroziho zjevně nenajdeme.

Titulem damasia je oproti tomu označována šelma, kterou se podařilo skolit v oblasti téhož pohoří. Vzezření šelmy lovce mátlo, protože podle něj byla daleko větší nežli levhart (panthera pardus), ačkoliv měla skvrnitou srst, vypadala tedy jako lev v levhartí kůži. Při bližším průzkumu však vyšlo na jevo, že srst má tmavohnědý nádech, ani o jedno z těchto zvířat se tak jednat nemohlo. Záhadu se podařilo poodkrýt až když lovec ukázal kůži domorodcům, kteří zvíře indentifikovali jako "damasia", tedy zvířete, které je levhartu příbuzensky na míle vzdálené.


http://www.volny.cz/rojar/cryptozoologie/img/marozi02.jpg
Kůže marozi (zdroj fotografie)

Je možné, že obě šelmy mají tutéž společnou identitu a liší se pouze regionální názvy.

Možným vysvětlením obou případů je mezidruhový kříženec, který může mít jak geny lva, tak leoparda, což by vysvětlovalo také řídkou lví hřívu u samců, menší (levhartí) velikost a také skvrnky. Tito hybridi sice bývají ve většině případů sterilní, což ovšem neplatí plošně pro všechny případy, ačkoliv je taková anomálie vzácná. Je tedy možné, že jedni z mála plodných jedinců poližili základy zcela nové populace, z které se zrodil svébytný poddruh? Dostatek plodných zvířat je však podmíněn vysokými početními stavy těchto hybridů vůbec - a jak již bylo uvedeno, spojení dvou rozdílných druhů je velice vzácné a může k němu dojít pouze v případě, že jedincec nenalezne druha stejného pohlaví. To by však v odlehlých, nehostinných místech těchto hor nebylo s podivem...

(Foto: zdroj)

Zdroj základních informací, kde si můžete prohlédnout další fotografie: zde

(Článek převzat z webu hl. admina Cryptozoology)
 


Komentáře

1 Keta Keta | Web | 27. září 2010 v 15:08 | Reagovat

Nemám co dodat xD
To máš dobrý, že můžeš jedním článekm zásobit dva blogy xD (Jestli chápeš jak to myslím xD)

2 Lai Lai | E-mail | Web | 27. září 2010 v 17:46 | Reagovat

[1]: Chápu xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_