Červenec 2010

Fatima

22. července 2010 v 21:23 | Lai |  Literatura
Název: FATIMA
Podtitul: Neberte mi moje dítě
Autor: Fatima Mirembe
Spoluautoři: Jutta Oster
Nakladatelství: Klokan
Žánr: autobiografie (tj. životopisný)

Klubová anotace: Kniha popisuje příběh Fatimy, dívky z chudé africké vesnice. Je vymodleným dítětem a středobodem rodiny. Když ale její otec umírá a ona ze zákona připadá jeho druhé manželce, své nevlastní matce, její život se změní v peklo.
Matka je vyhnána z vesnice a macecha Jane osmileté děvčátko začíná týrat. Když zemřou oba její bratři a třetí uteče z domova, pokusí se jí Jane dokonce upálit. Proto je Fatima přeložena do kláštera, kde se úspěšně vzdělává a začíná snít svůj sen - vystudovat v Evropě medicínu. Bohužel však nemá dost peněz si pobyt v klášteře zaplatit. Jeptiškám se  po nějaké době podaří najít její matku, která se mezi tím znovu provdala. 
Fatima nějaký čas žije s ní, potom jí však nevlastní otec prodá Arabovi Abudallahovi a donutí ji k sňatku. Dívka je v necelých patnácti letech brutálně znásilněna, načež otěhotní, v zápětí však Abudallah zmizí, protože po něm pátrají vojenské jednotky. Dívka je obviněna ze spoluúčasti na manželových politických zločinech, do nichž neměla do té doby ani tušení, a krutě vyslýchána ve vězení. Zde také porodí chlapce Fahada (překl. "levhart"). Když se jí podaří za pomoci matky uprchnout, musí rychle emigrovat, aby se opět nedostala do spárů ugandské policie. 
Nakonec nalézá azyl v Německu, kde se seznamuje s vinařem Joachimem. Konečně pozná lásku a k malému Fahadovi přibude i další syn Alex. (Podle pravdy - pozn. red.)

Oficiální anotace: Dodám, jakmile ji budu mít k disposici (během několika dní)

Osobní hodnocení: Poutavý, dramatický příběh. Doporučuji, ne ovšem slabým povahám :)

http://www.popron.cz/image.ashx?size=2&id=708173

Pouští a pralesem

21. července 2010 v 12:54 | Keta |  Literatura

Pouští a pralesem

Autor knihy: Henryk Sienkiewicz
Nakladatelství: Státní nakladatelství dětské knihy
Žánr: Dobrodružné

Kniha velmi poutavě vypráví příběh dvou dětí - polského třináctiletého chlapce Straše a anglické osmileté dívky Nely - které mají doprovázet své otce do Afriky, kde ovšem zjistí, že byly uneseny. Z dětí se měli stát otroci, sloužící Mahdímu v paláci. Museli by ovšem přestoupit na jeho víru a to Staš odmítl. Byli teda posláni zpět k jejich únosci, ten ovšem mezitím změnil místo pobytu a na cestě za ním se ke Strašovi, Nele a Nelině psovi Sabaovi, který svou paničku neopouštěl a proto s ní byl i zde, připojili mladí otroci Mea a Kali. Po útoku lva, kterého Straš úspěšně skolil, se konečně dočkali svobody, protože nebojácný hoch skolil i jejich zajatce. A tím začala jejich velká cesta Afrikou, plná nebezpečí a dobrodružství. Cesta to byla dlouhá. Potkávali různá africká zvířata, kterým pomohli, nebo která je naopak napadla. Po tom, co v kraji, odkud pocházel Kali, zvrátili vítěztví války na stranu Kaliho otce, Kali se stal králem. I přes to ale pokračoval v pouti se svými přáteli dál. Nakonec se rozhodli pro přechod pouště, který se ještě nikomu nepodařil a málem tam všichni zahynuli, naštěstí ovšem narazili na dva angličany, kteří prozkoumávali Afriku. Ti je zachránili a děti se konečně po několika měsících útrap a zdlouhavého putování dostali ke svým otcům.

http://www.antikvariat-praha.cz/images/Foto/detske/103975.jpg

S láskou lvice

3. července 2010 v 20:35 | Keta |  Literatura

S láskou lvice - Jak jsem se stala ženou samburského válečníka

Autor knihy: Christina Hachfeldová-Tapukai
Nakladatelství: Ikar
Žánr: Životopis

Christinu Hachfeldovou vždycky fascinovala Afrika a přála si tam žít. Byl to ovšem jen dětský sen, který se časem rozplynul...
Chritina se šťastně vdala a dlouho žila se svým manželem - dokud ovšem tragicky nezemřel. A aby uchránila své myšlenky před žalem (marně, ovšem to se dalo očekávat a do příběhu to tak úplně nepatří), navštívila poprvé svou vysněnou Afriku. Nejprve to měl být jen "malý výlet", ale nakonec zjišťuje, že jí tato cesta změnila celý život. Christina se zamilovala do válečníka Samburů a poté se dokonce stala jeho ženou.
A tak se nakonec dočkala svého snu a na severu Keni, daleko od civilizace, v primitivních podmínkách, problémech a nebezpečí, spokojeně žije se svým manželem, protože její lásku nebyly schopny zlomit žádné překážky, natož kulturní rozdíly.

http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/966/966367dd7067ee9b2c5d865654afd7e5.jpg

Africká hudba

2. července 2010 v 19:53 | Lai |  Hudba & tanec
Africká tradiční hudba - se svými chabými znalostmi jazyka si troufám posoudit, že tato píseň je z nářečí domorodého kmene Zulu z oblasti Howicku. 
Zdroj: YouTube.com
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_