Mngva

27. června 2010 v 21:49 | Lai |  Kryptofauna
Mngva ("požírač lidí"): Jezero Tanganika, které se rozkládá na jihu afrického kontinentu, je se svou rozlouhou 34 000 km2 druhým největším v Africe. Kromě pestrého spektra ryb a řady vodního ptractva, sídlícího v okolí břehů, zde žijí také hroši a krokodýli. Chybí však jeden podstatný článek potravního řetězce; lev.
Podle domorodců byl tento typický pretátor vytlačen jiným konkurentem - šelmou, kterou se svou silou nevyrovná ani pověstný "král zvířat".

Tajemné zvíře obývá široké okolí jezera, které ohraničuje klenutý horský masiv. Vyskytuje se zde také řada zátočin. Šelma se tak úspěšně skrývá před zraky veřejnosti a jen tu a tam na sebe upne všeobecnou pozornost.
Útoky přicházejí nepravidelně po sobě. Tento živočich žije solidárně či v párech, je však daleko silnější než jiní afričtí drvaci. Dle domorordců je mngva "dravá jako tři lvi". Není tedy divu, že když v roce 1922 došlo k brutálnímu ataku, zabila při něm místního policistu.  Podle zprávy oblastního správce Tanzanie, kapitána Williama Hichense, měla událost následující průběh: po příchodu svých kolegů již muž nejevil známky života, na jeho těle byly rozeznatelné příznaky napadení lvem a v hrsti mu uvízl chomáč šedých chlupů. V zápětí byl zaznamenán stejný útok s tímtéž průběhem (druhá oběť svírala také chomáč srsti). Roku 1937 došlo k poslednímu napadení dalšího muže, tentokrát však nebylo smrtelné.
Místní domorodci posali aktéra útoku jako mngvu; šedě zbarvené zvíře o velikosti osla. Tělesná konstituce je o poznání robustnější než u lva či leoparda a zcela zchází ocas a hříva.
Kapitán Hinches si vyslechl řadu písní a legend, které o ní vyprávěly - podle domorodého folklóru se zvíře nebojí ohně a je neskutečně dravé.


Odborníci identifikovali šedivou srst, kterou v ruce svíraly údajné oběti mngvy, skutečně jako kožešinu šelmy. Nalezené stopy, posouzené lovci šelem, prý patřily zvířeti o velikých rozměrech. To vše nasvědčuje existenci tajemné šelmy... Ale o jaké zvíře by se mohlo jednat? Zbytková populace lva jeskynního přežívala v Asii ještě ve 3. století n.l.. Tento tvor blízce připomínal lva, byl však podstatně větší. Stejně jako mngva neměl hřívu.
Vyskytoval se taktéž v horských oblastech. Podobnost je na první pohled patrná.

Obraz jeskynního lva od německého výtvarníka Heinricha Hardera.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_