Červen 2010

Bohové musí být šílení

30. června 2010 v 14:32 | Keta |  Hrané

Bohové musí být šílení / The Gods Must Be Crazy (1980)

http://img.fdb.cz/galerie/x/xn04b0a1452f51a62ae0770989e6a8b.jpg

Scénář a režie: Jamie Uys
Žánr: Dobrodružný, komedie, akční
Trailer (bohužel pouze v angličtině):


Děj: V Africké poušti Kalahari žili domorodci, neznající civilizaci. A právě na tomto místě, vyhodil pilot prolétajícího letadla prázdnou lahev od Coca-coly. Domorodci lahev nejprve považovali za dar od bohů, jenže kvůli ní se náhle začal šířit nesvár. Každý ji chtěl mít jen pro sebe a činnosti, které kdysi zvládali bez ní, nyní uměli dělat pouze s onou lahví. Nakonec se nejstarší z rodu rozhodli vyslat svého druha Xi, který lahev našel, aby ji odnesl zpět bohům.
Mezitím se z civilizace do nehostinné pustiny vydává novinářka Kate za účelem, učit v misijní škole. Doprovází ji mikrobiolog Andrew, který se do ní brzy zamiluje a tak vzniká mnoho zábavných i romantických scén.
Do příběhu se ještě zamotávají černí teroristé, kteří Kate zajmou a chtějí s ní přejít hranice.
Nakonec se ovšem Xiovi podaří dojít na konec své cesty a lahev zahodí z útesu do mlhy.
A i když se to na první pohled nezdá, tento spletitý příběh v sobě ukrývá mnoho komediálních scén a člověk se u něj skutečně nenudí.

Martin Luther King

29. června 2010 v 13:16 | Lai |  Významné osobnosti spjaté s Afrikou
"Neexistuje mír bez spravedlnosti."

V duchu tohoto hesla a známého amerického sloganu zahájil M.L.King kampaň za práva afroameričanů. Může si připsat nejen autorství výše uvedeného citátu, ale také mnoho politických úspěchů.

- Angažoval se v boji proti diskriminaci černého obyvatelstva.
- Prosazoval rovnoprávnost a uznání společenských hodnot pro všechny Američany, bez ohledu na původ a barvu pleti.
- Bojkotoval rasovou diskriminaci a proslavil se především svým silně protisegregačním postojem.
- Jeho kampaně byly ve většině případů úspěšné a King se mezi veřejností těšil velké oblibě. Dodnes je znám jako jeden z nejvýznamnějších bojovníků za lidská práva. Zaměřil se především na možnost plnohodnotného vzdělání afroameričanů, jejich právo volit, vzepřít se proti ústisku ze strany bílých spoluobčanů, druhořadosti černošských postojů a vyhrazení jejich práv.
- Apeloval za chudé, což se mu však nakonec stalo osudným. Za ubytovnu si zvolil starý motel s nedostatečnou možností ochrany a byl zavražděn při svém projevu. Jeho smrt vyvovala bouřlivou reakci v řadách občanů, kteří potenciálního útočníka, Jamese Erla Raye, odsoudili k devadesáti devíti letům odnětí svobody za trestný čin úmyslného zabití.

" V narušeném společenství mohu zalplnit mezery pouze tím, že odpovím na nenávist láskou." (Martin Luther King)

Fotografie: by Wikipedia.org

M.L. King je protipólem Eugene Terrenblancheho, minule popisované osoby, která má zcela odlišné názory na soužití bílého a černého obyvatelstva. Svůj názor si můžete odvodit sami...

Textová hra

29. června 2010 v 12:16 | Lai |  Klub

Textová hra (zkráceně řečená "textovka"):


- V ČEM SPOČÍVÁ: v komentářích komunikujete s ostatními hráči prostřednictvím Vašich vymyšlených postav a společně můžete provozovat i libovolnou virtuální aktivitu :)

- OMEZENÍ: Vaše postavy musí pocházet z afrického prostředí a u komentářů je nutné dodržovat vazbu na děj hry. Pokud chcete ostatním sdělit něco, co s ním nemá bezprostřední souvislost (např. se dohodnout na dalším vývoji událostí), označíte komentář titulkem: MIMO HRU:

- VYSVĚTLIVKY:

Řeč: " znázorněna úvozovkami "
Pohyb: * znázorněn hvězdičkami *
Myšlenka: - znázorněna pomlčkou -
P.S.: Můžete znaménka a příslušnou větu uzavírat do závorek pro lepší přehelednost textu.

- JAK HRÁT: v 1. či 3. osobě a za jakoukoli bytost (i rostlinu) bez početního omezení. Nemusí být pouze výtvorem Vaší fantazie, můžete použít i filmových či knižních námětů, spadajících do afrického prostředí. Hrát můžete za člověka, zvíře či boha... perspektivy jsou nedozírné, záleží pouze na Vaší fantazii.

Přihlašovací formulář

- Jméno Vaší postavy:
- Druh a typ: (např. zvíře - lev):
- Pohlaví:
- Podrobný popis:
- Charakteristiky:
- Povaha:
- Říše / teritorium
- Rodina:
- Historie:
- (Dodatek):
- Odkaz na obrázek:

Hráči:

1) Lai

- Jméno: Lai
- Druh a typ: zvíře - lev (lvice)
- Podrobný popis: krémově bílá srst, modré oči, čokoládově hnědé očnice, vroubení ušních boltců a štětinka na konci ocasu. Po hřbetní linii přechází její krémová srst do medově zlaté, stejně tak tlapy. Protáhlé čelisti, hranatý nos. Vzrůstem je pomenší. Má štíhlý, útlý trup.
- Charakteristiky: světlé, téměř modré oči, pronikavě inteligentní pohled, rozpačitý úsměv
- Povaha: mírná, klidná, věrná, důstojná, mlčenlivá, zdrženlivá, tichá, uvážlivá x despotická, mocichtivá, chladná, bez soucitu
- Říše / teritorium: "Země vlnící se trávy". Hranice říše vymezuje řeka Aii, jež se na jaře rozvodňuje, a ta kolem sebe živí hustý porost trávy. V severním cípu najdeme rovinatou savanu, na severovýchodě hrbolatou step porostlou kadeřemi suchých travin. Zde jsou členité pahorky, které vytvářejí systém stupňovitě stoupajícího terénu. Země se směrem na jih zvedá a na jižní hranici přechází v pohoří a kamenitou pláň. Na západě se nachází porost vlhkého pralesa, jenž je protkán tepnami řek. Síťovité rozvodí napájí bažiny u ústí delty Aii. Na severozápadě potom najdeme Dujan, horkou písečnou poušť. Zhruba ve středu říše leží velké jezero, do nejž ústí rozvodí Aii, které slouží zároveň i jako napajedlo. Doménou říše jsou pískovcové skály.
- Rodina: partner Samael, jeho mladší sestra Kyja a Samaelovi rodiče: otec Ba a matka Hawani
- Historie: dlouholetá přítelkyně Lary
- Obrázek:
Lai od KlaruShky

2) Keta

- Jméno: Keta
- Druh a typ: zvíře - vlk (vlčice)
- Podrobný popis: Sněhově bílá srst, která někdy působí skoro až namodrale; tak temné oči, že působí, jako by ani neměla duhovky (ale má je - tak tmavě modré, že je to až černá)
- Charakteristiky: Jak už bylo řečeno - neuvěřitelně tmavé duhovky
- Povaha: Je docela zbabělá, ale právě neuvěřitelný strach ji pohání do boje. Ráda vtipkuje, ale má radši užší společnost. Je hodně nedůvěřivá. Dříve bývala nekonečně šťastná, ovšem od doby, co ztratila svůj domov (viz. Historie) je náchylná ke smutnění. Když je zoufalá, projevuje lásku ke smrti.
- Říše / teritorium: Dříve Lilta-narë, nyní je toulavá vlčice (viz. Historie)
- Rodina: Zapomněla. (Nicméně nikdo z její smečky s ní není pokrevně spojen.)
- Historie: Dříve žila v říši zvané Lilta-narë, poté se ale něco stalo a Keta zapomněla na všechno, co věděla o své říši i o sobě... Probudila se na neznámém místě a od té doby se toulá říšemi a hledá svůj ztracený domov, i když vlastně ani neví, kde její domov leží... Ale je rozhodnuta se dostat domů... I kdyby měla hrát přátelství na každičké zvíře ve svém okolí...
- Obrázek:

Keta od Lara60

3) Lara

- Jméno: Lara
- Druh a typ: lev (lvice)
- Podrobný popis: Tmavě šedivý až černý kožich. Břicho, tlapky a čumáček - šedé zbarvení. Oči jsou červené. Na levém oku je jizva, jako má Scar.
- Charakteristiky: Jizva
- Povaha: Agresivní, nemilosrdná a nevynechá žádný boj. K přátelům je však nesmírně milá.
- Říše/teritorium: Ika Shu
- Rodina: Otec Jack a matka Eris . Oba jsou mrtví , zavražděni jejím bývalým přítelem . Sestra Juki , která žije se svým partnerem v cizí říši .
- Historie: Když byla ještě mládě , začala se stýkat se synem Darka , vyhnance který zavraždil jejího dědečka . I přes zákazy jejího otce si s ním stále chodívala hrát . Když byla skoro dospělá , její otec odhalil , že se s ním nadále stýká . Rozhodl se , že Temnota ( Lařin kamarád ) zabije . Temnot utíkal do říše vyhnanců za svým otcem , který se poté utkal s Jackem . Dark byl v boji zabit , ale ještě než zemřel , řekl Temnotovi ať zabije všechny z Jackovi rodiny a chopí se trůnu . Temnot se slzami v očích slíbil , že tak učiní . Lara byla vzteky bez sebe a zaútočila na svého otce .Ten jí v bitvě udělal jizvu . Lara se slovy " Jsi vrah a jsi špatný král ! Jen počkej , jednoho dne se vrátím a ty budeš litovat ! " a se slzami v očích a krvavou jizvou utekla do říše Vyhnanců . Žila dlouhou dobu s Temnotem , ale on se pak rozhodl , že splní přání svého otce . Zaútočil na Laru a pokusil se ji zabít . Když utekla z jeskyně , poslal na ni svou smečku . Pomohl jí šedivý lev s tmavou hřívou , který se jmenoval Cedrik . Lara se s ním spřátelila vrátila se do Ika Shu . Chvíli žila s Cedrikem poblíž skály , ale pak přišel Temnot s jeho smečkou a strhla se bitva . Temnot zabil Jacka i Eris a užuž usedl na trůn , ale Lara se Cedrikem mu v tom zabránili . Nakonec se Lara a Cedrik stali novými vládci Ika Shu .
- Obrázek:


Lara od Lara (Pozn.: v této textovce nemá magickou sílu)

4) Kate


- Jméno: Kate
- Druh a typ: Kříženec vlka a polární lišky
- Pohlaví: samice
- Podrobný popis: Je malá, rozhodně menší než vlk. Má velice chlupatou srst. Má dlouhý a huňatý ocas, dlouhé ouška a delší nohy. Její oči jsou kaštanově hnědé, čumák bílý. Srst je hebká a na sluníčku se jí leskne. Je velice obratná a hbitá, když by ji někdo pronásledoval ve skaliskách či na horách, Kate mu lehce uteče nebo alespoň zmizí z dohledu.
- Charakteristiky: srst je hebká, ocas a srst kolem krku hodně huňatá.
- Povaha: Je hodná, milá ale opatrná. Nemá ráda moc nebezpečná dobrodružství, ale jinak je také velice zvědavá. Moc ráda si hraje, je obyčejně veselá ale občas příjdou chvíle kdy je smutná či tichá. Má raději samotu, nenávidí když je ve velké společnosti. Nenávidí krev a násilí. V bojích není vůbec dobrá. Má smysl pro humor, takže ji pokaždé potěší když se někdo směje. Ráda si sama ze sebe dělá legraci, ale když jde o něco vážného, raději z místa uteče.Má ráda své kamarády, přírodu a jakékoliv počasí.
- Říše/teritorium: Les snů, jinak je svobodná a toulá se po světě.
- Rodina: Otec - liška polární; Matka - vlk
- Historie: Byla jako každé štěně. Měla kamarády i nepřátele. Žila volně, celý den mohla být venku a hrát si s ostatními. Přesto ale byla raději s rodiči nebo sama, či byla jen s její nejlepší kamarádkou White, čistě bílou chimérou. Už jako malá milovala přírodu. Když dospěla, stala se poslem zpráv a také již mohla z Lesa snů pryč sama. Ráda se toulá po krajinách a poznává nové přátele.
- Dodatek: White je čistě bílá chiméra s huňatou srstí a s ostny na zádech. Chiméra vypadá přesně jako lev, ale místo ocasu má hada.
Pán všech Bájných stvoření je jednorožec, všichni si ho váží. Svět Džár je svět ve snech, ve kterém se lze s někým potkat. Však JEN zkušený se v tom světě dokáže pohybovat, mluvit a dokonce i slyšet. Les snů je místo kde žijí všechna Bájná stvoření, je to místo jejich narození. Les snů vypadá jako normální temný a hluboký les takže spíše odpuzuje než přitahuje, ale za hlubokým lesem je překrásné místo.

- Obrázek:


Kate by Imithe

5) Sarafína

- Jméno: Sarafína
- Druh a typ: zvíře - lev (lvice)
- Podrobný popis: Krémová drsná srst, krátké nohy. Ružový čenich, výrazně modré oči, na ocasu nemá chomáček srsti.
- Charakteristiky: Zářivě modré oči, žádný chomáček srsti na ocasu.
- Povaha: Bojovná, smířlivá, sem tam ale děsně tvrdohlavá. Nenávidí lži a přetvářku.
- Říše / teritorium: Green Empire - Země, která se svým tvarem podobá sedící šelmě. Je složena ze tří částí a to sice Dešťopustiny, GreenyLandu a NämeriaLandu. Všechny tři části mají jednu zvláštnost a to takovou, že se u nich nestřídá počasí a každá část je v jiném. V dešťopustině neustále prší, v GreenyLandu svítí slunce a v NämeriaLandu neustále sněží. V této zemi kdysi vládla královna Aranis a také sestřenice Sarafíny, jenže ta byla svržena z trůnu a místo ní zemi kralují Siana a Markmatu. Země je obohacena lesy a horami.
- Rodina: Sestra Wilkie, Shina a přítelkyně Lai
- Historie: Bývala to sestřenice královny Green Empire, kterou následně svrhl z trůnu lev Markmatu a lvice Siana (rodiče Sarafíny), kteří byli zdrceni smrtí jejich dcery Wilkie. Žili v domnění, že jim dceru zabila Sarafína, kterou pak vyhodili ze Green Empire a aby neměla žádnou možnost se do své rodné země vrátit, "roztrli" most na dvě části a okolo celé říše nechali hlídat draky. Hned po té se Sarafína dostala do Afriky za její přítelkyní Lai, kterou kdysi ze GreenEmpire vysvobodila, nyní však kutí plány, jak se do Green Empire znovu dostat a svrhnout své rodiče z trůnu a pomoci její sestřenici, aby se královnou stala právě ona.
- Dodatek: Rozvíjí se u ní panická hrůza z hadů.
Sarafína od Sarafína

6) Terezz

- Jméno: Terezz
- Druh a typ: zvíře - gepard (gepardice)
- Podrobný popis: štíhlá gepardice s pružnou páteří..
- Charakteristiky: rozčepířená špička ocasu.. Hrubší srst s jemě krémovým nádechem...
- Povaha: Hodná, rychlá, obětavá..
- Říše / teritorium: Kolem slunečního kamene..
- Rodina: Matka Kaila, zmizelý bratr Stain..
- Historie: Kdysi dávno přišla velká bouře a já a všichni ostatní jsme se schovali do hor.. Museli jsme se ale rozdělit protože jsme nemohli jít spolu.. Od té doby jsem svou rodinu nikdy neviděla


7) Astra

- Jméno: Astra
- Druh a typ: Zvíře - pakůň žíhaný modrý
- Pohlaví: Samice
- Podrobný popis: Samička pakoně postavená někde uprostřed hyearchie stáda.
- Charakteristiky: Hustší hříva, pár bílých žiní na špičce ocasu.
- Povaha: Pokud má špatnou náladu, snadno se rozzlobí, to je pak lepší dát se na ústup.
- Říše: Astra je členem neobvyklého stáda. Nemigrují tak, jako ostatní pakoně. Jsou neustále v pohybu.
- Rodina: Její rodina je její stádo, které vede samec Don. Astra má hříbě Dakotu. Ostatní členové stáda jsou klisny Orbita, které se narodil hřebeček Fin, Hannah, Ria, Polly, Scarlett a Tara. Momentálně je ve stádě jeden hřebec, dvě hříbata (samička a sameček) a 7 klisen.
- Historie: Astra nemá nijak výjmečnou historii. Měla prostě štěstí, že se dožila dospělosti a může vychovávat svého potomka.

Na této fotografii stojí Astra uprostřed stáda. Malá klisnička za ní je Polly. Úplně nalevo stojí Ria. Pakůň, který je více vzadu z ležící dvojice je Don a před ním leží mladý hřebeček, dnes už má své vlastní stádo.

8) Orion

Jméno: Orion
Druh a typ: Zvíře - leopard
Pohlaví: Samice
Podrobný popis: Trochu drobnější, zbarvená do světle béžové
Charakteristiky: Zářivě žluté vyzýavé oči
Povaha: Přesvědčivá, někdy dotěrná, víceméně krvelačná, přesto však společenská.
Říše: Strongholská mýtina
Rodina: Otec Christian, sestra Lux
Historie: Když byla malá, zmizela jí matka. Nedozvěděla se ani její jméno, měla (a pořád má) pouze otce. Vyrůstala s ním a se starší sestrou Lux v Tar-tnë, ale musela utéct z domova kvůli nepřátelům - a nyní bydlí ve Strongholdu.

Orion od Orion

9) Sandy

Jméno: Sandy
Druh a typ: zvíře - levhart
Pohlaví: samice
Podrobný popis: oranžovo-béžová srst s tmavě hnědými flíčky, konec ocasu také tmavě hnědý, uši černohnědé
Charakteristiky: světle zelené pravé oko, tmavě zelené levé oko (spíše tak nějak šedé až tmavě modré), tmavě hnědý znak z flíčku na čele, poněkud delší a chundelatější ocas než má obyčejný levhart
Povaha: milá, obětavá, přátelská, legrační, občas domýšlivá (ze začátku uzavřená a tajemná)
Teritorium: vlhké území u Napajedla
Rodina: matka Leyia, otec Zero, sestra Kaira a Shine
Historie: Žila v té zemi se svou rodinou, když jí ale byl jeden rok, matka ji a její sestry vyhnala, prý jsou dost staré na to, aby se o sebe postaraly. Sestry si našly svou zemi, které náhodou sousedí s tou Sandyinou, a mají svou vlastní rodinu, jediná Sandy ještě nikoho nemá, jen své teritorium. S levým okem jiným než pravým se už narodila. Nejspíš právě proto ji a její sestry jejich matka vyhnala už když jim byl jeden rok.
Obrázek:

Sandy od Amur Leopard

Vedlejší postavy:

9) Damu

- Jméno: Damu
- Druh a typ: zvíře - lev
- Pohlaví: samec (lev)
- Podrobný popis: tmavý lev s mnoha jizvami; nápadná pruhovaná hříva; krvavě rudé oči bez panenek
- Charakteristiky: černobíle žíhaná hříva a štětinka ocasu; rudé oči bez panenek
- Povaha: agresivní, bojovný, nepřátelský, nemilosrdný, prudký, živelný, ješitný, pyšný, odtažitžý, nevraživý, samotářský x samostatný, vytrvalý, trpělivý
- Říše / teritorium: podzemní jeskyně
- Rodina: nemá - otec Kina (ve svahilštině "hloubka") i matka Moto (ve svahilštině "plameňák") jsou mrtvi
- Historie: Damu byl členem smečky, jež nebyla krvelačná ani nevyhledávala konflikty. Damua tento mírumilovný život nudil, a tak se rozhodl převzít nad smečkou kontrolu a s její pomocí si vybojovat nějakou říši. Damu zabil svého otce jménem Kina, který byl vůdcem smečky, a také svou matku Moto, jež se svého partnera pokusila bránit. Smečka ale Damua jako vůdce nechtěla a vyhnala ho. Ponížený Damu se stal samotářem, který vyhledával boje. Jednou si vlezl do díry v zemi, kde se chtěl schovat před hyenami, ale zjistil, že je hlubší než si myslil a zůstal v ní uvězněn. Od té doby žil v podzemní jeskyni.
- Obrázek:

Damu od Lary

Gigantičtí členovci

28. června 2010 v 15:36 | Lai |  Fauna Afriky
Během svého pobytu v Africe slýchal reverend Arthur Symes (člen LKS) často od domorodců děsivé příběhy o gigantických pavoucích. Z počátku jim nepřikládal příliš velký význam a byl k nim značně skeptický. Při jedné výpravě nedaleko jezera Kyoga v Ugandě však uvízli tři z jeho nosičů v obrovské pavučině. Než Symes stačil jakkoli zareagovat, vyběhl z hradby stromů obrovitý pavouk a zabil svoje oběti, které se uchytili v pavučině, jedovatými kusadly. Samotnému reverendovi se nic nestalo a v roce 1889 se vrátil ze svého šestiletého výzkumu v Africe domů.

 Ještě o něco větším hmyzím predátorem je africká kudlanka obrovská (Mantis Giganticus). Jde o solidárně žijícího tvora, který představuje pro ostaní tvory nesmírné nebezpečí. Měří přibližně půl druhého metru a stejně jako ostaní kudlanky se živí masem. Obvykle loví tapýry či jaguáry, které usmrcuje jedem obsaženým ve slinách. Ten je údajně schopen zabít i koně. Při lovu se důkladně maskuje pomocí proměnlivého zbarvení a na kořist čeká v nehybné strnulosti zakrytá listím.
Když G. J. Blunkett putoval po horním toku Zambezi, podařilo se mu podobnou kudlanku zastřelit. Tato událost se odehrála ještě ve válečné době. Když ale čas kolonií odezněl, začalo docházet k neregulované těžbě dřeva a na základě toho i výraznému snížení hmyzí populace.
Foto: Enigma

Mýtické opice

28. června 2010 v 15:29 | Lai |  Kryptofauna
King Kong ("Král Konga"): Stále častěji narážím na dotaz, zda je King Kong reálným zvířetem. Odpověď na tyto otázky skýtají novodobé objevy:

Největším primátem všech dob byl gigantopithecus blackii, který mohl na výšku měřit až tři metry a vážit i 600kg. Z fosilijních nálezů je patrné, že vyhynul cca před 100 000 lety, tedy se mohl potkat s člověkem. Je však možné, že jeho zbytková populace žije dodnes. Z jihovýchodní Asie (místa dřívějšího výskytu) je pořád hlášeno pozorování obrovského osrstěného humanoida, který je schopen chůze po zadních nohách. Nese prý shodné znaky nejen s gorilou, ale i s člověkem, čemuž odpovídá fakt, že se člověk z gigantopitheca vyvinul. Ten se však na rozdíl od tajemného kryptida živil výhonky rostlin, namísto lidského, popřípadě lvího masa.

Tento kryptid patří spíše do kategorie mýtické kryptozoologie a jeho současná existence není příliš pravděpodobná. Závislost na velkém množství potravy, terou vzhledem ke své velikosti spořádal, a obrovská konkurence ze strany ostatních lidoopů jej nakonec vymazala ze seznamu pleistocenní megafauny. Zda jej nalezneme mezi tou dnešní je věc dohadů...
King-Kong ve filmovém zpracování.

Opice z Bondo

Opice z Bodo: V Kongu se prý však vyskytuje další gigantický primát, přezdívaný opice z Bondo. Jedná se o 2,5 až 3 metry vysokého lidoopa, jehož hmotnost se pohybuje kolem 190ti kilogramů.

Za potravu jí slouží nejčastěji lvi. Má velké tesáky, jimiž je schopna kořist rozpárat pomocí jediného škubnutí hlavy. Živí se výhradně masem. Podrobněji způsob lovu popsal i nizozemský zoolog Clive Hicks, který se s tímto obrovským lidoopem údajně sám setkal: "Jsou fascinující. K lovu ryb si vyrábějí 2,5 metru dlouhé oštěpy. Narozdíl od ostatních primátů se vůbec nebáli. Nejdřív na nás zaútočili. Vypadali jako vycvičené speciální jednotky. Útočili potichu, zatímco jiné opice křičí, aby zastrašily protivníka. Když se přiblížili, jen nás prozkoumali a pak tiše zmizeli zpět v džungli," vypověděl a doplnil, že je vskutku spatřil ve velké tlupě, jak požírají mršinu lva.
Co je tedy pravdy na pověstech domorodých kmenů? Je možné, aby se v pralesích Konga ukrýval nový druh šimpanze, který dorůstá až obludných rozměrů? Anebo šlo o křížence šimpance a gorily? "Nenašli jsme sice bájné monstrum, ale když ve 21.století můžete najít úplně neznámého velkého primáta, tak se v zelených hlubinách Africké džungle může skrývat ještě cokoliv jiného," vysvětlil Cleve Hicks.
Váha se pohybuje kolem 130kg a výšku lze odhadnout na 2,5m. Krom toho prý šimpanz vyje za úplňku na měsíc. Těžko si představit děsivější monstrum...

SERIÁL - přeživší dinosauři Afriky

28. června 2010 v 15:26 | Lai |  Kryptofauna

Emela-ntouka


Emela-ntouka (zabiják slonů): Podle četných svědectví, které pocházejí především z lokalit Kamerun, Gabon a Kongo, má tento tvor velmi mohutné, zavalité tělo. Na něj navazuje krátký krk, za kterým se nachází rozložitý kostěný límec. Z nosu ční ostrý roh, díky němuž bývá některými přírodovědci považován za nový druh nosorožce. O toho však nemůže jít v závislosti na typickém "plazím" ocasu. Všechny tyto znaky naopak odpovídají druhohorním dinosaurům z čeledi Ceratopsidae. Ti sice na území Afriky původně nežili, existuje však pravděpodobnost, že se sem na sklonku druhohor rozšířili.

Následující svědectví pochází od jinak nejmenovaného domorodého lovce, který ho vyprávěl německému cestovateli Lorenzovi: "Viděl jsem to na vlastní oči. Slon, kterého jsem pozoroval, náhle zpozorněl, jelikož z nedalekého křoviska vyrazil jako blesk Emelantuka. Slon se postavil do bojové pozice, čelem k nepříteli, ale ten do něho vší silou narazil, až slon odlétl do křoví. Poté se dal na útěk, ale Emelantuka napřímil hlavu a svým strašlivým rohem rozpáral slonovi břicho..." Za zmínku také stojí fakt, že později se s Emela-ntoukou setkal i samotný Lorenzo.
Co se týče způsobu obživy, Emela-ntouka se živý výhradně nízkými rostlinami a některými keři. Slony sice agresivně napadá, ale nikdy jejich maso nepozře. Ti z něho mají panický strach, třebaže jsou v mnohonásobné velikostní převaze.

Ceratopsidae


Mbielu-mbielu-mbieluMbielu- mbielu- mbielu (tvor s prkny na zádech): Kromě Emela-ntouky je z rovníkové Afriky hlášen ještě výskyt několika kryptidů, kteří spadají do období pravěku. Jedním z nich je Mbielu- mbielu- mbielu, tedy ,,zvíře s prkny rostoucími ze zad". Její název je vskutku příznačný, neboť se podle domorodců jedná o stegosaura.
Z jeho těžkotonážního těla prý vyčnívá několik trnů a na zádech má kostěné pláty. Výčnělky se podobají těm, které je možno pozorovat i na krokodýlí kůži, ovšem v mnohem menší formě. Ucelený popis tohoto tvora však není k disposici, protože svědci, kteří jej pozorovali, uvedli, že byl z části ponořen v bažině. Tam údajně tato zvířata tráví celé dny. Příčinou toho je zadní část těla (a trny) porostlé vodními řasami.
Podle posledních zpráv však pozorování ubývá a Mbielu- mbielu- mbielu se už v současnosti vyskytuje pouze v malé oblasti Likouala. I tak vzácné zvíře je tedy na pokraji vyhynutí.


Foto: Šíp

Sloní pták

28. června 2010 v 15:23 | Lai |  Pravěká fauna

Sloní pták

 Takto popsal anglický spisovatel  H.G.Wells jednu z madagascarských legend:
"Měřil až po zobák asi tak čtyři metry, velkou širokou hlavu měl jako motyku, s párem ohromných hnědých očí se žlutými obroučkami, blízko u sebe, tak jako lidi - ne jedno z dohledu druhého, jako to má třeba slepice. Peří měl jemné, ne tak na půl žerdi jako pštrosi - barvou a charakterem opeření se spíše podobal kasuárovi. Začal na mne ježit hřebínek, nafukoval se
na mě... a pak mě kopl. Chutnalo to jak od formanské kobyly. Když jsem se zvedl a viděl, že ještě není u konce, práskl jsem do bot, ruce křížem přes oči. Jenže on na těch svých neohrabaných pařátech běžel jako dostihový klusák, bez ustání do mě bušil kopanci jak perlíkem a tou svou motyčkovitou hlavou mě kloval do týlu. Pustil jsem se k laguně a ponořil jsem se až po krk. Zastavil se u vody, jelikož si nohy máčel k smrti nerad a začal skřehotat jako páv, jenže ještě o poznání skřípavěji. A pavím krokem začal také měřit břeh, sem a tam."
Šlo sice o smyšlenovou příhodu jeho knižního hrdiny, měla však reálný základ v pověstech zdejších domorodců. Na Madagascaru se podle jejich vyprávění vyskytuje gigantický "sloní pták". Ačkoliv je tato legenda často odmítána vědci jako pouhá báchorka, spousta faktů svědčí v její pravdivost. Nejpádnější obhajoba existence "sloního ptáka" je, že tento ostrov skutečně kdysi obýval tvor jemu velmi podobný. Vzhledem prý připomíná orla, je však mnohonásobně větší.
Foto - zdroj: zde

Fakta hovoří jasně: před 300 lety byl tento pták součástí tamní megefauny a zaujímal důležité místo v potravním řetězci. Živil se především prapředky koní, člověku však nebezpečný nebyl. Naopak se často stával jeho kořistí, neboť byl neuvěřitelně pomalý a těžkopádný. Nemohl létat a jedinou možnost pohybu pro něj představovala chůze. Proto měl dobře vyvinuté končetiny. Jeho zbarvení se pohybovalo spíše v tmavších barevných odstínech modré a špičky křídel byly rezavé až žluté. Vážil asi 500 kilogramů.

Ostrov obýval  asi 60 milionů let, v 17. století jej však vyhubili francouzští kolonisté. To alespoň předpokládají vědci, podle domorodců však Sloní pták na jejich jídelníčku figuroval ještě před pouhými sty lety. 

Vejce

Vejce tohoto ptáka vždy nasytilo celou vesnici, neboť jeho obsah činil něco okolo 10 litrů (stejně jako dohromady 80 slepičích vajec). Zároveň bylo 160x větší než vejce kura domácího (měřilo cca tři čtvrtě metru). Vědci získali z vajec neporušenou DNA a nyní se rozjíždí projekt na znovuoživení tohoto vyhynulého ptáka. Jak podotýká bioložka Charlotte Oskam z australské Murdochovy univerzity, "vejce jsou nedotčené zdroje genetické informace, které se dají nalézt po celém světě." Vzorek je starý téměř 19 000 let.
S vejci tohoto ptačího giganta se v současnosti čile obchoduje. Na afrických trzích jsou k dostání kousky skořápky či dokonce celá vejce. Mnozí biologové však kupce varují, že se v některých případech jedná o podvrhy.

Bennu

27. června 2010 v 21:59 | Lai |  Bohové
1. článek v této tématické kategorii

Bennu je pták egyptské mytologie. Hraje zde roli "sebestovořitele" a je spojován s dvěmi zásadními událostmi: stvořením Slunečního boha a prvního kusu pevniny.
Zpravidla bývá zobrazován jako šedivá volvka se sokolí hlavou, jednotlivé představy se však liší. Ve Střední říši měl Bennu dokonce podubu kolibříka či fénixe.
Legenda o ptáku Bennu se zrodila ve starověkém městš Iunu v Egyptě. Odtud se rychle šířila po celé zemi a brzy se stala neodmyslitelnou součástní jejího folklóru. Takto o něm například hovoří Texty pyramid: "Bůh se vynořil z praoceánu Nun v podobě benua a s křikem, jímž prolomil ticho a tmu dosavadního nebytí, usedl na objevivší se prvotní zemi v podobě pahorku benben."

Krom toho Bennu symbolizuje výhod slunce, obnovu a koloběh různých, opakujících se událostní (kupř. záplav, kdy se pravidelně Nil vyléval z břehů). 

Pták Bennu (foto: Wikipedia.org)

Ptáci smrti

27. června 2010 v 21:51 | Lai |  Kryptofauna
De Prorokovy upíři ("ptáci smrti"): Roku 1936 se v zapadlých oblastech africké jižní Etiopie pohyboval areolog de Prorok. Při své cestě narazil na podivnou domorodou legendu.

Byron Kuhn de Prorok si vyslechl pověsti o záhadné Ďáblově jeskyni, která se údajně nacházela v okolí Lekempti v provincii Walaga. Její obyvatelé byly tzv. "bývalé hyeny" (pozn.red.: mohlo se jednat o šelmu v pokročilejším stádiu vývoje), a především bytost s příznačným přízviskem "pták smrti". V druhém případě šlo o tvory, kteří domorodce děsili víc než jakýkoliv jiný "strašák" z místních legend.
De Prorok se rozhodl jeskyni navštívit, i kdž byl od začátku k pověrám značně skeptický. Jak se však ukázalo, najít vhodného průvodce bylo velmi obtížné. Domorodci se báli a za konečnou dohodou stál až příslib nemalého finančního obnosu.
De Prorok nakonec s pomocí muže z vesnice nalezl malou jeskyni, ukrytou vysoko v horách. Maskovala jí okolní vegetace a v okolí vchodu bylo rozeto mnoho hyeních stop, zato uvnitř poletovali drobní netopýři nezjištěného druhu, kteří se podle de Proroka vyznačovali velkou agresivitou, jinak však nebyli nijak vyjimeční. 
Netopýr indio (foto: Wkipedia).

De Prorok teprve při návratu z jeskyně dostál svých obav. Oslovil dva pastevce, kteří poblíž pásli stádo koz. Ti mu potvrdili, že "ptáci smrti" skutečně existují - jedná se prý o drobné netopýry, kteří sají lidem krev. Činí-li tak dlouhodobě, jejich oběť zahyne v důsledku ztráty životně potřebných tekutin. Pastevci zvyklali de Prorokovu skálopevnou jistotu, že upíři patří pouze do pohádek, když mu ukázali rány na rukou, které byly způsobeny dvěma ostrými zoubky.  Následně archeologa oba muži zavdeli do jejich chýše, kde mu ukázali svého přítele. Dle zjevných příznaků byl na pokraji smrti; měl zašedlou pokožku, zdálo se, že mu chybí svalová tkáň a vysílením se nezmohl ani na slovo. Všude v okolí jeho lůžka leželo zakrvácené oblečení. Jeho stav byl zapříčinět ztrátou krve...

Na světě existují tři druhy skutečných "upírů" (jeden z nich se dokonce nazvává Diphylla  - upír ptačí). Živí se výhradně krví ptáků nebo skotu, nikdy ne člověka. Ani jeden z nich svou kořist nezahubí - jeho přižovování je navíc zcela bezbolestné. Tito tvorové jsou aktivní v noci a jejich kořist po probuzení o ničem neví. Zajímavou skutečností je i to, že narozdíl od ptáků smrti se nevyskytují v Africe, ale Americe, která leží v odlišném klimatickém pásmu.

Mnohé údaje jsem čerpala z tohoto článku.

Mngva

27. června 2010 v 21:49 | Lai |  Kryptofauna
Mngva ("požírač lidí"): Jezero Tanganika, které se rozkládá na jihu afrického kontinentu, je se svou rozlouhou 34 000 km2 druhým největším v Africe. Kromě pestrého spektra ryb a řady vodního ptractva, sídlícího v okolí břehů, zde žijí také hroši a krokodýli. Chybí však jeden podstatný článek potravního řetězce; lev.
Podle domorodců byl tento typický pretátor vytlačen jiným konkurentem - šelmou, kterou se svou silou nevyrovná ani pověstný "král zvířat".

Tajemné zvíře obývá široké okolí jezera, které ohraničuje klenutý horský masiv. Vyskytuje se zde také řada zátočin. Šelma se tak úspěšně skrývá před zraky veřejnosti a jen tu a tam na sebe upne všeobecnou pozornost.
Útoky přicházejí nepravidelně po sobě. Tento živočich žije solidárně či v párech, je však daleko silnější než jiní afričtí drvaci. Dle domorordců je mngva "dravá jako tři lvi". Není tedy divu, že když v roce 1922 došlo k brutálnímu ataku, zabila při něm místního policistu.  Podle zprávy oblastního správce Tanzanie, kapitána Williama Hichense, měla událost následující průběh: po příchodu svých kolegů již muž nejevil známky života, na jeho těle byly rozeznatelné příznaky napadení lvem a v hrsti mu uvízl chomáč šedých chlupů. V zápětí byl zaznamenán stejný útok s tímtéž průběhem (druhá oběť svírala také chomáč srsti). Roku 1937 došlo k poslednímu napadení dalšího muže, tentokrát však nebylo smrtelné.
Místní domorodci posali aktéra útoku jako mngvu; šedě zbarvené zvíře o velikosti osla. Tělesná konstituce je o poznání robustnější než u lva či leoparda a zcela zchází ocas a hříva.
Kapitán Hinches si vyslechl řadu písní a legend, které o ní vyprávěly - podle domorodého folklóru se zvíře nebojí ohně a je neskutečně dravé.


Odborníci identifikovali šedivou srst, kterou v ruce svíraly údajné oběti mngvy, skutečně jako kožešinu šelmy. Nalezené stopy, posouzené lovci šelem, prý patřily zvířeti o velikých rozměrech. To vše nasvědčuje existenci tajemné šelmy... Ale o jaké zvíře by se mohlo jednat? Zbytková populace lva jeskynního přežívala v Asii ještě ve 3. století n.l.. Tento tvor blízce připomínal lva, byl však podstatně větší. Stejně jako mngva neměl hřívu.
Vyskytoval se taktéž v horských oblastech. Podobnost je na první pohled patrná.

Obraz jeskynního lva od německého výtvarníka Heinricha Hardera.

Rozcestníky

26. června 2010 v 12:04 | Lai

Abecedně řazený seznam tématických kategorií:

Černý kontinent na Vaší dlani.
Fauna (zvířectvo)
Flóra (rostlinstvo)
Černá minulost Černého kontinentu.
Kultura
Rozpřeďte s námi pavučinu tajemství.
Z pera afrických i zahraničních autorů, kteří píší o Africe.
Dvojí hranice.
Kdo proslavil Černý kontinent? Rodáci i cizinci, kteří sepsali jeho historii.
O nás; o administraci a zákulisí Klubu-Afrika.
Co nespadá do žádné kategorie, avšak stojí za zmínku.
Domorodý život
Foto: Profimedia

TiDiTaDe - Africká hudba a tanec

25. června 2010 v 20:45 | Keta
TiDiTaDe je sice pražská hudební skupina, její styl je ale jednoznačně africký - úžasné tanečnice, míhající se za zvuků pravých afrických bubnů... A právě díky tomu není možné zařadit ji mezi "normální" kapely. Inspiraci a zkušenosti totiž získávají členové skupiny přímo od žijících legend této hudby a tance a tak je přímo nemožné je přehlédnout, nebo snad přeslechnout.


Admini

25. června 2010 v 19:21 Klub

Admini:

1. Lai

• Jméno: Lai
• web/blog: http://
Funkce: hlavní admin
2. Keta

• Jméno: Keta
• E-mail: wowkarka@seznam.cz
• Web/blog: http://
Funkce: hl. sponzor, zástupce hl. admina
• Důvod, proč jsi podal/a přihlášku: Tak prvním důvodem je, že nabídky od Lai se neodmítají a druhý, že Afrika je velmi zajímavý kontinent plný mých oblíbených zvířat.

Členové:

1. Sarafína

• Jméno: Sarafína
• E-mail: sarafína16@seznam.cz
• Web/blog: http://
• Proč jsem tu: Chci se začlenit v klubech a tenhle vypadá zajímavě a navíc mám strašně ráda kontinent Afriku.
2. Skříteček2 (něco o ní)

• Jméno: Skříteček2
• Web/blog: http://
• Proč jsem tu: "Afrika je druhově nejrozmanitější kontinent na světě." Nebo je to snad Jižní Amerika?
(Pozn. Lai: Je to Jižní Amerika.)
3. Avantis (rubrika Avantis)

• Jméno: Avantis
• E-mail: AvantisArt@azet.sk
• Web/blog : http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: mám moc ráda afriku, zvieratá v nej a krásy prírody.
• Nepovinně pár řádek o Vás: 16-ročné dievča ktoré rada píše články, robí grafiku a kreslí
4. Orion

• Jméno: Orion
• Web/blog: http://
• Proč jsem tu: Afrika je můj nejoblíbenější kontinent a zvířata jsou můj svět. A ještě: mám strašně ráda všechny, kdo na tomto blogu jako členi už jsou.
• Věk: 10
• Nepovinně pár řádek o Vás: Jak už jsem psala, ze všeho nejvíce miluju zvířata. Ráda píšu, ráda si nechávám rozvíjet svou fantazii. Emoce většinou nemám na uzdě.
5. Gabuldik

• Jméno: Gabuldik
• E-mail : Givsi@seznam.cz
• Web/blog: http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: Mám moc ráda Afriku,jednou bych tam chtěla dělat misionářku.
• Věk: 11
• Nepovinně pár řádek o Vás: Jmenuji se Gabriela a mám moc ráda zvířata,přírodu,komiksy, internet a strašně ráda pomáhám. V budoucnu bych chtěla být misionářkou.
6. Mickey

• Jméno: Mickey
• E-mail: mici246@seznam.cz
• Web/blog: http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: Miluji Afriku a její zvířata, je tam krásně!
• Věk: 11
• Nepovinně pár řádek o vás: nevyplněno
7. Vlčice

• Jméno: Vlčice
• Důvod, proč podáváte přihlášku: Zbožňuju Afriku a hlavně gepardy.
• Věk: 12
• Nepovinně pár řádek o Vás: Jmenuju se Klára a hrozně ráda čtu. Mojí největší vášní jsou ale zvířata. Hrozně ráda bych měla zvířátko, jedno jaké, ale moji rodiče jsou bohužel alergičtí :( Možná ale budu mít želvu. Nejoblíbenější zvířátka jsou pro mě: vlci, gepardi, krkavci, lišky.
8. Denny

• Jméno: Denny
• Web/blog: http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: Miluju Afriku, miluju její zvířata. Chci o ní psát, nejen pro sebe, ale i pro ostatní...
• Věk: 11
• Nepovinně pár řádek o Vás: Mé pravé jméno je Denisa. Miluju (jak už jsem psala) Afriku a ztvířata. Nesnáším lidi, co lžou, protože já mluvím upřímně a čekám to také od někoho jiného.
9. Cinky*

• Jméno: Cinky*
• Web/blog: http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: Mám ráda Afriku, a její zvířata. Líbí se mi tento web...
• Věk: 12
• Nepovinně pár řádek o Vás: Je mi 12, mezi mé oblíbené zvířata patří: KRÁLÍCI, PSI, KOČKY, KONĚ, VLCI, LIŠKY a KOČKOVITÉ šelmy.
10. Katashi

• Jméno: Katashi
• E-mail: redakcem@email.cz
• Web/blog: http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: Chtěl bych se podělit se čtenáři o znalosti, které mám a které bych získal díky práci na tomto serveru. A taky, Afrika je vzrušující kontinent, kolébka civilizace a života. Rád bych přispěl k informovanosti lidí, kteří situaci, život a kulturu v Africe přehlížejí a nejeví o ni zájem :)
• Věk: 16
• Nepovinně pár řádek o vás: Pro bližší poznání mé osoby je lepší klinout na web. Mé zájmy jsou široké, mým cílem je mít široký okruh vědomostí a využívat je v praxi.

11. Bleskoblesk

• Jméno: Kristýna Bleskoblesk
• E-mail: konarka.64@seznam.cz
• Web/blog: http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: nevyplněno
• Věk: nevyplněno
• Nepovinně pár řádek o vás: Jsem jednorožec (ale také člověk), miluji zvířata, přírodu, svého pavoučka a kreslení.

12. Hantekk

• Jméno: Hantekk
• E-mail: petras.hana@gmail.com
• Web/blog: http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: Afriku jsem si zamilovala od té doby, co jsem ve svých devíti viděla dokument o Africe. Ani nevím přesně, co mě k Africe tolik táhne, možná způsob života v souladu s přírodou, možná to, že tam jsou zvířata volná. Mým největším snem je procestovat Afriku, a ten sen mám už 9 let.
• Věk: 18
• Nepovinně pár řádek o vás: Mé jméno je Hana. Chodím na SŠ a chystám se příští rok na talentovky na VŠ BodyArt neboli BodyPainting. Jinak se věnuji hlavně kreslení a cestování (bohužel zatím jen po ČR, chtělo by to řidičák :))

13. Peter Fireworks

• Jméno: Peter Fireworks
• E-mail: avalon.blacky@seznam.cz
• Web/blog: http://
• Důvod, proč podáváte přihlášku: Afriku miluju. Většinu povídek, které píšu, zasazuji právě do tohohle prostředí. Je to asi nejzajímavější kontinent, opředený spousty tajemstvími a to mě právě na něm tak zajímá. :)
• Věk: 14
• Nepovinně pár řádek o vás: No, nevím co bych o sobě mohl říct. Na blogu mám profil, takže jestli se chcete něco bližšího dozvědět, přečtěte si ho. :)Administrace: Administraci stránky mají na starosti adminé (především hl. admin - v případě jeho nepřítomnosti jeho zástupce Keta), popřípadě členové (rozdíl mezi "členy" a "adminy" spočívá pouze v jejich aktivitě a na Váš požadavek můžete být přemístěni do druhé kategorie).
Pravomoc zástupce admina se rovná pravomoci hl. admina a plně nahrazuje jeho funkci v době nepřítomnosti - s případnými dotazy se tedy obracejte na "Lai" do komentářů, popř. na kontaktní e-mailovou (anna.pichnerova@seznam.cz) či webovou (http://annapichnerova.blog.cz) adresu, druhořadě se souhlasem zástupce na jeho mailovou (wowkarka@seznam.cz) či webovou adresu (http://myomfg.blog.cz).
Ostatní adminé i členi disponují právem hlasovat o klubových záležitostech, mají právo veta v důležitých rozhodnutích a právo přijímat nové členy do textové hry, popř. se odvolat v případě nesouhlasu s některým bodem pravidel.

P.S.: Pokud chcete patřit k nám, zkuste vyplňtit tento formulář.
(Admini si vyhrazují právo na výběr vyhovujících členů.)

Film Africká královna

25. června 2010 v 14:33 | Lai |  Hrané
Režie: John Huston
Žánr: dobrodružný, válečný, romantický
Herecké obsazení: Kathernie Hepburn (Rose), Humphrey Bogart (Charlie)
  
Klubová anotace: Píše se rok 1914 a v Evropě zuří 1. světová válka. Rose, která do té doby vedla spokojený život v Africe, si předem uvědomí nebezpečí, jež s sebou přináší rozsáhlý válečný konflikt. Na území ovládaném německými jednotkami již nemůže zůstat dlouho a proto se vydává na únik na lodi zvané Africká královna. Zde se setká s nemorálním a hrubým spolucestujícím Charliem, jehož životní příběh je však nadmíru působivý a Rose se brzy naučí, že první pohled klame... (dále vyzrazena zápletka)
Během cesty se však parníček potopí a dvojice musí dál pokračovat na německé lodi Louise. Oba jsou obviněni ze špionáže a striktně odsouzeni. V tu dobu ztroskotá také Lousa,  Rose i Charlie se ale zachrání.

Oficiální anotace: Film "Africká královna" vypráví o dobrodružstvích, která prožijí na počátku první světové války v nitru Německé východní Afriky kanadský dobrodruh Allnutt a anglická misionářka Rosie, prchající na malém parníčku před německými vojáky. Na své cestě k britskému území musí překonat řadu překážek. Na rozbouřeném jezeře se jejich plavidlo "Africká královna" potopí a oni sami jsou po svém zachránění německou válečnou lodí "Louisou" odsouzeni jako angličtí vyzvědači k smrti. V okamžiku popravy "Louisa" narazí na vrak "Anglické královny", na němž jsou připevněna dvě torpéda a potopí se. Allnutt a Rosie se zachraňují na pobřeží ovládaném anglickými jednotkami.


Eugene Terreblanche

25. června 2010 v 13:19 | Lai |  Významné osobnosti spjaté s Afrikou
Eugene Terreblanche byl africký pravicový politik a zastánce nacionálního socializmu.

- Je považován za ústřední postavu Afrikánského hnutí odporu (AWB), extrémistické organizace, která za svůj cíl pokládá vytvoření oddělené bílé vlasti.
- Roku 1994 se postavil do čela vzpoury, jejímž účelem bylo zabránit změně vládního systému; přechodu od apartheidu k demokracii. 
- Nese zodpovědnost za smrt 18. osob, jejihž politické mínění bylo v nesouladu s cíly a předními prioritami AWB.
- V dubnu tohoto roku byl Terreblanche zavražděn na svém africkém statku dvěma Afričany. Jejich motivem byly zřejmě neshody okolo zasloužené mzdy. Tato významná událost se velkou měrou podepsala na politické scéně JAR a na jejích základě málem došlo k občanské válce.

"Vždy jsem byl popisován a vybarvován jako rasista, někdo, kdo nesnáší černé lidi. Já vůči nim však necítím nenávist. Vyrůstal jsem s nimi. Pouze ale vím, že je mezi bílými a černými mnoho rozdílů a tomu budu vždy věřit." (Terreblanche)


Vůdce jihoafrických extremistů Eugene Terreblanche

Foto: Novinky.cz
úvodní citát © Hana Říhová | design a ikona stránky © Sinai | předělovače © Skříteček2

_